Atlantis Kargosundaki Akıllı Telefonlar!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Uzay mekiği Atlantis başarılı bir kalkış yaparak son yolculuğuna çıktı. Bu uçuş aynı zamanda NASA’nın uzay mekiği programının da sonuna işaret ediyor. Otuz yıl süren programın sona erdirilmesinin ana sebepleri mekiklerin artık çok yaşlanmış olması. Program zaten başından beri yüksek maliyetli olduğundan, eski mekikleri elden geçirmek ya da yenilerini üretmek NASA bütçesini aşan bir hal almıştı. NASA’nın yeni bir uzay aracı programı var, bu yeni araçlar daha geleneksel yapıda ve maliyetleri de çok daha düşük olacak. Ancak bu yeni araçların uçmasına daha birkaç yıl var ve bu arada Rus gemilerinden faydalanılması planlanıyor.

Atlantis bu son uçuşunda kargosunda önemli yükler taşıyordu. En büyük hacmi kaplayan parçalardan biri Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) için geliştirilen bir ikmal modülü, diğer bir önemli parça ise çeşitli uyduların bakım ve yakıt ikmali için hazırlanmış deneysel bir robotik sistem. Ancak geminin kargosunda çok az yer kaplayan iki aygıt daha vardı ki, bunlar belli açılardan çok önemliler. Biri iPhone, diğeri de Android işletim sistemli olmak üzere (markası belli değil) iki akıllı cep telefonu!

Bu telefonlar kendi özel doklarıyla ISS bünyesindeki yerlerini alacaklar. Amaçları ise kendileri için hazırlanmış özel uygulamalar yardımıyla astoronotların günlük bilimsel çalışmalarına ve veri işlemelerine yardımcı olmak. Aslında bu cihazlar, piyasada bulunan sıradan bilgisayarların uzayda ne kadar verimli olabileceğini test etmek amacıyla yukarıya gönderiliyorlar. Bu da NASA gibi kurumların bütçelerini daha idareli kullanabilmek için attıkları adımların ciddiyetine işaret ediyor denebilir.