Belçikalılar Google’ı Kızdırdı!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Belçika’da Fransızca yayın yapan gazetelerin üyesi olduğu CopiePresse, Google’ın üye gazeteleri arama sonuçlarında blokladığını iddia etti.

İşin ucu 2006 yılında söz konusu gazetelerden bazılarının Google’a dava açmaları ve kazanmalarına dayanıyor. Yayınladıkları haberlerin Google News üzerinde görünmesinden memnun olmayan gazeteler mahkemeye başvurmuş, dava sonucunda ise Google 25,000 Euro ceza ödemeye mahkum edilmişti.

Mahkeme sadece para cezası vermekle kalmamış, ilgili tüm materyalin Google.com ve Google.be adreslerinden de kaldırılmasına hükmetmişti. Google da bunu yaptı, dava açan gazetelerin içeriğini sunucularından tamamen kaldırdı. Ancak gazetelerin iddiasına göre Google bir adım ileri giderek gazetelerin kendilerini de arama sonuçlarından kaldırdı!

İşin ilginç tarafı, Google bunu yaptığını reddetmiyor. Yetkililer yaptıkları açıklamada açılan davalar sonucu buna mecbur kaldıklarını, ancak eğer söz konusu Belçika gazeteleri davalardan ve tazminattan vazgeçmeye karar verirlerse, Google üzerindeki yerlerinin kendilerine severek iade edileceğini vurguladılar! Ancak gazeteler konu hakkında yaptıkları yorumlarda Google haber servisinin ve arama motorunun tamamen farklı şeyler olduğunu, arama sonuçlarındaki yerlerini almak için özgün içeriklerini Google’ın hizmetine sunmak zorunda olmadıklarını bildiriyorlar. Bakalım işin ucu nereye varacak?