Anasayfa Haber Çözüm: 4 RAM Birden Takınca Bilgisayar Açılmıyor

Çözüm: 4 RAM Birden Takınca Bilgisayar Açılmıyor

Anakartınıza 4 RAM modülü birden taktığınızda bilgisayarınızın açılmaması gibi bir sorunla karşı karşıyaysanız üzülmeyin, zira iki ufak ayarla bu sorunu çözebilirsiniz.

Örnek senaryo:

MSI Big Bang Marshal model bir anakarta 4 RAM modülü birden taktığımızda (Toplamda 8 GB) sistem boot etmiyor. 3 RAM veya 2 RAM takılı olduğunda ise sistem sorunsuz açılıyor.

Bilgisayarı açma tuşuna bastığınızda anakartın üzerindeki Debug LED’de “19” yazıyor ve birkaç saniye sonra sitem yeniden başlıyor. Daha sonra bu, biz bilgisayarı elle kapatana dek sürekli devam ediyor.

Bu durumda anakartın kitapçığına bakarak “Code 19″un neyi işaret ettiğini öğreniyoruz. BIOS, Kuzey Köprüsünü devreye sokarken LED’de bu kod beliriyor. Anlaşılan Kuzey Köprüsü ile ilgili bir sorun var.

Tespit:

Anakarta 2 veya 3 RAM yakınca Kuzey Köprüsü bunları kaldırabilecek kadar gücü sunabiliyor. Ama 4 RAM birden takınca Dual Channel devreye girdiği için Kuzey Köprüsüne giden standart voltaj, RAM’leri besleyemiyor. Bu durumda sistem kuzey köprüsü devreye giremediği için açılmıyor ve restart döngüsüne giriyor.

Çözüm:

BIOS’a girip Overclock menüsünden “PCH Voltage” değerini buluyoruz ve bu değeri 0.2V daha fazla artıyoruz. Yine belleklere de ekstra voltaj veriyoruz. Bunun için de DRAM Voltage kısmını ilk olarak 1.7V’a çekiyoruz. Sistem yine açılmazsa 1.8V yapıyoruz. Fakat 1.8V üstünü tavsiye etmiyoruz.