Sağlıklı Bir Android İçin 5 Basit Önlem!

In Mobil, Pratik by Berker GüngörLeave a Comment

Android tablet ve cep telefonları hızla yayılıyor, bugün düşünmeseniz bile yarın kendinizi yeni modellerden birinin sahibi olarak bulabilirsiniz! Ancak çoğu kullanıcının kolayca unuttuğu bir unsur var, tabletler ve akıllı telefonlar gerçekte birer bilgisayardır, haliyle önlem alınmazsa saldırılara maruz kalabilirler. Fakat biraz özen göstererek tehdidin büyük kısmını rahatlıkla savuşturabilirsiniz. Şu adımları izleyin yeter:

 

1) Kuracağınız uygulamaların kimin eseri olduğuna dikkat edin!

Android için uygulama bulmak zor değil, ancak Apple’ın aksine çok sıkı bir denetim olmadığından, kötü niyetli uygulamalara karşı kullanıcı gözünü dört açmalı. Kurmayı düşündüğünüz uygulamanın arkasında kim var, internet üzerinde ne gibi yorumlar yapılmış, firmanın başka uygulamaları da var mı? Yoksa uygulama kimin tarafından bile yazıldığı belli olmayan, hangi hiç bir bilgi bulunmayan şüpheli bir yazılım mı? Bu sorulara cevap bulmak için biraz zaman ayırmak sizi büyük baş ağrısından kurtaracaktır.

 2) Uygulama izinlerini dikkatli verin!

Android üzerinde bir uygulama kurduğunuzda, sizden çeşitli işler için bir dizi izin ister. Bu izinleri verirken dikkatli davranın, gerçekte neye izin verdiğinizi bir an için düşünün. Mesela basit bir çalar saat uygulaması sizden telefon rehberinize, telefon arama kontrolüne ya da başka bir dolu ayara erişim izni istiyorsa, bu şüpheli bir durumdur, kurmaktan vaz geçin!

 

 

3) Android Paketleri’ni (APK) doğrudan kurmaktan kaçının!

Bazı Android uygulamaları APK dosya paketleri şeklinde indirilip doğrudan cihaz içinde açılarak kurulurlar, özellikle ilk başlarda çoğu uygulama için bu geçerliydi. Ancak bu yöntem malware bulaştırmak için sıkça kullanıldığından gittikçe daha az tercih ediliyor. Eğer kurmaya niyetlendiğiniz uygulama ille de APK olarak sunuluyorsa vazgeçin. Bu kurulum yönteminde bulaşmayı kontrol etmek neredeyse imkansızdır.

 

4) Bir anti-virüs uygulaması edinin!

Telefon ya da tabletinize ilk indireceğiniz uygulamalardan biri anti-virüs ve malware koruma yazılımı olmalıdır! Ciddi firmaların Android için ücretsiz olarak sundukları gayet başarılı anti-virüs yazılımları mevcut. Lookout Mobile Security, Super Security, SmrtGuard Mobile Security ve AntiVirus Free akla gelen ilk isimlerden bazıları, ancak internet üzerinde çok daha fazla seçenek bulabilirsiniz.

 

 5) Ekranda neye tıkladığınıza dikkat edin!

Cep telefonları ve tabletlerin işlevselliklerinin önemli bir kısmı daima internete bağlanmalarından geliyor, ancak malesef bu durum onları özellikle phishing tarzı sosyal saldırılara da çok açık kılıyor. Burada en büyük sorunlardan biri ekran boyutunun normal bir PC’den çok daha küçük olması, bu yüzden şüpheli bir sitede ya da mesajın içinde gizlenmiş bağlantılara farkında olmayan tıklamak çok mümkün! Lookout Mobile Security gibi bazı yazılımlar buna karşı da koruma sağlayabiliyorlar. Ancak şüpheli siteleri ve mesajları fazla kurcalamamak çok daha kıllıca bir önlem olacaktır.