Anasayfa Haber HTC-Apple Savaşı Kime Yarıyor?

HTC-Apple Savaşı Kime Yarıyor?

Ünlü yazılım firması Microsoft da siber saldırıya uğradı.
Ünlü yazılım firması Microsoft da siber saldırıya uğradı.

HTC ve Apple arasındaki patent savaşları şiddetlenerek sürüyor. Apple’ın HTC ile kapışmasının esas sebebi tabii ki Android’in pazar payı elde etmesini engellemek, yani bu çarpışma aslında Samsung-Apple savaşının sadece farklı bir cephesi. Gün geçmiyor ki taraflar işe yeni bir patent davası katmasınlar ya da birbirlerinin ürünlerini yasaklamak için mahkemeye dilekçe vermesinler! Ancak bu savaşın gittikçe büyümesinden gün geçtikçe daha da kârlı çıkacakmış gibi görünen şirket çok başka. Arada bir dolaylı yollardan Android ve haliyle Google’ı sıkıştırmak için manevralar yapan Microsoft, Apple’ın kendi çıkarlarını korumak için yürüttüğü çarpışmadan en kazançlı çıkan taraf olabilir!

İşin doğrusu Microsoft’un Apple’dan pazar payı kapabilmek gibi bir derdi yok, bunu daha önce de denedi ve başarılı olamadı. Ancak piyasada gittikçe yayılan Android’in köşeye sıkışması, Microsoft’un akıllı telefon ve tablet pazarında beklenmedik bir şekilde payını artırmasına sebep olacak gibi görünüyor! Nasıl mı? Apple-Samsung-HTC arasındaki patent savaşları uzadıkça, telefon üreticilerinin Android işletim sistemli telefonlar geliştirme konusundaki kaygıları da artıyor. Kimse uzun vadede Apple ve onun ölümcül avukat ordusuyla karşı karşıya gelmek istemiyor. Bu yüzden de özellikle büyük Çinli üreticiler, telefonları ve tabletleri için alternatif işletim sistemlerine yönelmeye başlamış durumdalar!

Bazı firmalar kendilerine has farklı işletim sistemleri geliştirme yoluna giderken, bazı büyük isimler ise Nokia’nın açtığı yolu izlemeye karar veriyorlar. Mesela Huawei Device ve ZTE gibi doğrudan telekom firmalarına üretim yapan iki dev isim, yeni modellerinde Windows Phone 7 kullanmaya karar vermişler. Zaten Nokia büyük bir kumar oynayıp kendi işletim sistemini Mango için bir kenara itmişti. Şimdi de her yıl dev miktarlarda üretim yapan Çinli firmaların aynı yolu izlemesi, kısa süre içinde pazarda inanılmaz bir Microsoft hakimiyeti kurulmasına sebep olabilir! Tabii ki Android’in bir günde ortadan kaybolmasını kimse beklemiyor, ancak Microsoft’un da bu fırsatı kaçırmamak için elinden geleni yaptığı çok açık!