Anasayfa Haber Yeni Android: Bilmeniz gerekenler!

Yeni Android: Bilmeniz gerekenler!

Google’ın akıllı cep telefonları ve tablet bilgisayarlarda son derece popüler olan işletim sistemi Android gelişmeye devam ediyor. Yeni sürümler ile yeni özellikler kazanan, sorunları giderilen ve daha rafine hale gelen işletim sisteminin yol haritası da planlanmış durumda.

Akıllı cep telefonlarında 2.2.3 güncellemesi mevcut, ancak elbette Android 3.0 ve 4.0 haberlerini duyanlar bu sürümlerin neler sunacağını ve cep telefonlarına gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor: Android 3.x sürümleri cep telefonlarına gelmeyecek. Ancak bu kötü bir şey değil, zira 3.x sürümler tablet cihazlar düşünülerek hazırlanıyor. Cep telefonları 2.x sürümlerde devam ederken, tablet bilgisayarlar 3.x sürümlere devam edecek.

Bu ayrım, Android’in tablet bilgisayarlardaki yetersizliklerini giderme çabalarında ortaya çıktı. Bu durumda ortaya iki farklı Android çıkıyor. Bu iki farklı Android işletim sistemi bu şekilde ayrı dallarda devam etmeyecek. Android 4.o sürümünde ve sonrasında kod yapısı birleştirilecek. Yani hem cep telefonlarında, hem tablet bilgisayarlarda aynı işletim sistemi kullanılacak.

Bu önemli ayrımı aktardıktan ve gelecekte neler olacağını da özetledikten sonra günümüze dönelim. Android 3.2 sürümünün eli kulağında! Motorola Xoom tablet için çok yakında çıkacak olan bu sürümün SDK’sı da Google tarafından yayınlandı. SDK yani Software Development Kit: Yazılım Geliştirme Kit’i, tablet cihazlara uygun Android yazılım hazırlayan geliştiricilerin yüzünü güldürüyor.

Honeycomb olarak adlandırılan Android 3.x sürümleri elbette diğer tablet cihazlara da gelecek. Çünkü bu sürüm ile birlikte gelen en önemli özellik, farklı boyutlarda ekranlara göre ayarlama yapabilmesi oluyor. Compatibility Display Mode ya da uyumlu gösterim modu denilen özellik, cep telefonları için tasarlanan uygulamaların da tabletlerde gösterilmesindeki sorunların önüne geçiyor.

Elbette pikselleşmeyi halledemiyor. Bu küçük ekrandan büyük ekrana geçişte pikselleşme yani grafik kalitesinin düşmesi sorunu ancak geliştiricilerin uygulamalarında farklı ekran standartlarını gözönüne alarak çalışması ile aşılabiliyor. Zaten Google’dan Tim Bray de geliştiricilerin buna dikkat etmesi gerektiğini hatırlatıyor.

 

 

 

Peki nedir bu farklı ekran çözünürlükleri? İşte Android 3.2 itibariyle durum şu:

 

Tür Yoğunluk(genelleştirilmiş) Boyutlar(dp) En küçük genişlik(dp)

Temel telefon	        mdpi	         320x480	320
Küçük tablet/Büyük telefon	mdpi	         480x800	480
7-inç tablet	        mdpi	         600x1024	600
10-inç tablet	        mdpi	         800x1280	800

Burada da görüleceği üzere iş sadece 800×1280 çözünürlüğü desteklemek değil, piksel yoğunlukları farklı ekranlar için, piksel yoğunluğuna göre ayarlanmış çalışmalar yapmak.

Peki Android 3.2 sadece bundan mı ibaret? Elbette hayır… Artık SD kart destekli cihazlarda yeni SD Media Sync özelliği sayesinde medya dosyalarını direkt olarak SD karttan yüklemek mümkün. Görüleceği üzere Android platformu her sürümle birlikte biraz daha gelişiyor ve rafine hale geliyor.