Microsoft’tan Oyun Yapanlara Yardım!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Facebook üzerinde en çok ilgi çeken uygulamalardan bazıları hayata basit Flash programcıklar olarak başlayan oyunlardı. Ancak zamanla bunlar büyüdüler, geliştiler ve sosyal ağların dışına taşarak kendi başlarına bir endüstri haline geldiler, hem de birkaç sene içinde! Zynga’nın FarmVille ve diğer oyunlarından ne kadar büyük gelir elde ettiğini herhalde duymayan kalmamıştır.

Fakat bu oyunları yapmak göründüğü kadar kolay değil. Herhangi bir oyunun tasarımı ve kodlanması zaten yeterince büyük bir proje. Bir de bunu internet üzerinde “bulut tabanlı” olarak çalıştırmak ciddi bilgi birikimi ve mesai gerekitiryor.Gerçekte bir MMORPG kadar karmaşık olmasa da, mesela FarmVille’in sunucu tarafında yapılması gereken işin boyutları çok büyük. Çoğu yeni firmanın altından kalkmakta zorlanabileceği kadar büyük!

Microsoft bu işi kolaylaştırmak için şimdi Azure araç kitini kullanıcıların ilgisine sunuyor. Azure, Microsoft’un “bulut tabanlı” hizmeti, FarmVille gibi oyunlar dahil pek çok uygulamayı çalıştırmak için gereken ideal altyapıyı sunuyor. Azure araç kiti ise, programcıların özellikle sunucu tarafında yapılması gereken işleri çok daha kolay ve hızlı biçimde halletmelerine imkan tanıyacak bir yazılım desteği. Bir oyun firması bunu kullanarak iş yükünü ciddi biçimde azaltabilir. Ancak küçük bir detay var, sistem sadece HTML-5 destekliyor ve bu tabanda yazılmış oyunların performansı Flash’a oranla şimdilik hayli düşük.