Anasayfa Haber Güney Kore’ye Büyük Saldırı!

Güney Kore’ye Büyük Saldırı!

Güney Kore elektronik çağını en derinden, en kapsamlı yaşayan ülkelerden biri, internet kullanım oranı da, yerel internet servislerinin hizmet çapı da çoğu ülkenin hayal bile edemeyeceği seviyelerde. Ancak büyük başın derdi de büyük oluyor. Geçtiğimiz günlerde ülkenin internet servislerinden bazılarına yapılan bir saldırı, 49 milyon nüfuslu ülkede, yaklaşık 35 milyon kişinin şahsi bilgilerinin çalınmasına sebep oldu! Yani neredeyse tüm ülke aynı anda hack yedi!

Peki ne oldu? Güney Kore’Nin en büyük telekom firmalarından biri olan SK Telecom tarafından işletilen Cyworld ve Nate hizmetleri saldırıya uğradı. Nate bir web portalı ve özellikle e-posta servisi sağlıyor. Cyworld ise The Sims benzeri renkli bir arabirimi olan bir sosyal ağ, yani Güney Kore’nin kendi Facebook’u denebilir. Yapılan saldırıda her iki servisin de kullanıcı bilgilerini içeren veri tabanları çalındı. Adresler, iletişim bilgileri ve daha pek çok veri dışarı sızdı.

Saldırının arkasında kimin olduğu tam olarak bilinmiyor, ancak parmaklar Çin’i işaret ediyor. Ayrıca Kuzey Kore kökenli hackerların da işin içinde olabilecekleri tahmin ediliyor. Tabii ki bu siber saldırı Güney Kore tarihindeki ilk vaka değil, ancak düşmanın hedef lsitesi gittikçe büyüyor gibi görünüyor. Artık sadece askeri hedefler değil, sivil hedefler de gittikçe kızışan siber savaştan paylarına düşen saldırıları almaya başlıyorlar.