Anasayfa Haber Çin’in süper telefonu geliyor!

Çin’in süper telefonu geliyor!

Çin’in ihracat devi Alibaba’dan sürprizlerle dolu bir süper cep telefonu ve işletim sistemi geliyor. Cloud ya da Türkçesiyle bulut bilgi işlem teknolojisinden yararlanan bu telefon, kullanıcılara 100 GB online alan sunacak!

Aliyun OS isimli yeni bir işletim sistemi kullanan K-Touch Cloud-Smart Phone W700 ya da yeni ismiyle Tian Hua K-Touch cep telefonu oldukça güçlü özelliklere sahip. En son nesil akıllı telefonlarla aynı donanım özelliklerini yarı fiyatına sunan bu model şaşırtıcı özelliklerle dolu. Bunlar içerisinde en önemlisi de Android uygulamalarını çalıştırabilmesi!

Alibaba bu cep telefonu modeliyle yetinmeyecek, yeni Aliyun OS’u kullanan başka cep telefonları ve tablet bilgisayarlar da sunacak. Amazon S3, EC2, Google App Engine ya da iCloud benzeri bir yapılanmaya giden Alibaba, bu teknolojileri Çin’in ezici endüstriyel gücü ile destekliyor. Bulut bilgi işlem üzerinden e-posta, internet araması, hava durumu güncellemeleri, haritalar ve GPS gibi özellikler sunacak. Ayrıca aramalar, mesajlar ve cep telefonunda depolanan bilgiler de sunulan 100GB’lık AliCloud alanında senkronize olarak barındırılacak. Bu sayede kullanıcılar internete bağlı herhangi bir başka bilgisayar, tablet ya da cep telefonu üzerinden verilerini kullanabilecek.

Android uyumlu işletim sistemi Aliyun OS, bir Android türevi m, yoksa emülasyonla mı Android uygulamalarını çalıştırıyor henüz açıklanmadı. Ancak açık kaynak kodlu olan Android’in geliştirilmiş bir sürümü olması kuvvetle muhtemel. Google Android Market erişimi de net değil ancak olmaması mümkün. Buna karşılık MMarket ve GoAPK isimli uygulama siteleri bu ihtiyacı karşılayacak kadar güçlü.

Barkod tarama, ucuz fiyat araştırma ve karşılaştırma gibi Alibaba tarafından sağlanan hizmetler de özellikle Çin’e giden iş adamlarının gözdesi olmaya aday özellikler.

Bu yeni bulut bilgi işlem ve işletim sistemini barındıran ilk telefon olan ve 410 Dolara sunulması planlanan W700, oldukça çekici hatlara ve güçlü donanım özelliklerine sahip. 12 farklı renkte sunulması planlanan W700, 480×800 çözünürlükte, 3.7 inçlik kapasitif dokunmatik bir ekrana sahip. NVidia Tegra 2 çift çekirdek işlemciyle ve 512 MB RAM ile son derece güçlü olan telefonun üzerinde Android telefonlardan alışık olduğumuz donanımsal açma kapama, ses tuşları, 3.5 inç kulaklık ve micro USB bağlantıları yer alıyor. Arka tarafında 5MP kamerası mevcut ancak flaşı yok. 8GB dahili hafızaya sahip olan ürün, 3G ve WiFi bağlantı özelliklerine sahip. 100 GB bulut alanını tam güçte kullanmak için WiFi oldukça ideal. Ayrıca bulut ve WiFi üzerinden chat ve görüşme imkanları da SMS ve görüşme ücretlerini azaltıyor.

1500 mAh’lık, değiştirilebilir bir bataryaya sahip olan cep telefonu benzer klasmandaki akıllı cep telefonları kadar kullanım süresi sunacak. Daha detaylı bilgiler ve gelişmeler için Technopat’ı takip edin…

[scrollGallery id=2]