E3 2011’e Hoş Geldiniz

In Oyun by Misafir YazarLeave a Comment

Dünyanın en büyük dijital eğlence fuarı E3’te oyun sektörünün önde gelen firmaları, en yeni oyunlarını ve konsol projelerini insanlara sergiledi. Bu yıl içinde piyasaya çıkacak olan oyunları buradan öğrenebilirsiniz.

2011, E3 Oyun Fuarı Başlıyor

2011, E3 nihayet gerçekleşti. Bilmeyenler için hatırlatma yapmamızda fayda var. Peki, ne demek bu E3? Asıl ismi ‘’Electronic Entertainment Expo’’, yani Dijital Eğlence Fuarı olan E3, her yıl Los Angeles’ta gerçekleşen ve en yeni PC ve konsol oyunlarının tanıtıldığı organizasyonlardan biri. Birden çok oyun firmasının, yapımcıların ve konsol üreticilerinin katıldığı bu fuarda, yakında piyasaya çıkacak olan oyunların ilk tanıtım videoları, oyun içi görüntüleri, oynanış videoları ilk defa E3’te oyunculara gösterilir. Bunun dışında ilk projeler de burada açıklanmakta. Bu seneki etkinlikte birçok firma kendi projelerini açıkladı. En çok ilgiyi çeken yapımlar ise, Call of Duty: Modern Warfare 3, Battlefield 3, Need for Speed: The Run ve uzun zamandır dedikodusu süren, PSP2 ya da NGP projesi ile anılan Sony’nin yeni el konsolu Playstation Vita olarak yeni adı resmilesen yeni el konsolu tanıtıldı. Gelin hep birlikte bu sene E3’te neler oldu? Birlikte görelim.

E3’te Görücüye Çıkan Oyun Cihazları:

Yeni Uygulamalar:
Oyunlar:

Technopat’ın  E3 Değerlendirmesi

Bu seneki E3 konferansı, bir önceki seneyi geri bırakarak yine her zaman ki gibi yepyeni yapımları, konsolları, oyunları ve eğlence endüstrisinde bir çok ilkleri göz önüne sundu. Es geçilen bir çok yapım vardı. E3 ziyaretçileri aylar öncesinden özellikle Rockstar’ı sahnede görme hevesindeydiler. Nedense birkaç senedir Rockstar sahne de olmayı tercih etmiyor. GTA 5 duyurulması beklenen yapımlara karşı, Nintendo Wii U için geliştirilen Lego City Stories yeni bir GTA gibi gözüküyordu. GTA serisinden öte, Max Payne 3 ile ilgili detaylara ve ilk teraser videosu görürüz diye umutlanırken yine yanıldık. Rockstar’ın yine E3’te gösterecek bir şeyi yoktu. İlerleyen zamanda basına vereceği özel konferans’ı bekliyoruz. Üzgünüz ama GTA 5 duyurusu E3 2012’ye kaldı diyebiliriz ya da o zaman dilimine. ESA (The Entertainment Software Association)’nın, E3 sonrası verdiği bilgiler ise bir sonraki E3 tekrar Los Angeles Convention Center da, 5 – 7 Haziran 2012 arasında gerçekleşecek. Bu seneki E3’e yaklaşık 47.000 kişi katıldı. 18 ülkeden ise 120’den fazla şirket yer aldı. Geçen seneki katılım ülkesi 90 iken şimdi 100’ü geçti. E3 2011, Los Angeles’a 25 milyon dolar gelir getirdi.

Bilgi için: www.e3expo.com

E3’ten Kısa Notlar
– Saints Row: The Third, 15 Kasım 2011 de PC, PS3 ve Xbox 360’a çıkacak.
– Uncharted 3: Drake’s Deception, Türkçe Dublaj olarak Playstation 3’e 01 Kasım 2011 de çıkacak.
– Mass Effect 3 serinin son oyunu 06 Mart 2012 de tüm platformlarda yer alacak.
– Forza Motorsport 4, 11 Ekim de piyasa da olacak. Ayrıca Kinect desteği ile gelecek.
– FIFA 12, 30 Eylül 2011 de, PES (Pro Evolution Soccer) 2012 ise Eylül – Ekim 2011 arası zaman diliminde çıkacak.
– The Sims, bu sefer facebook desteği ile gelecek.

Tayfun Kumaş

http://tayfunkumas.blogspot.com/