Elmastan bilgisayara hazır olun!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Bilgisayarlarımızdaki ucuz silikon çiplerin pek çok sorunu var. Bu sorunların başında ısınma ve yüksek elektrik tüketimi yer alıyor. Bunun ötesinde devrelerin bozulması da büyük bir sorun. Özellikle askeri alanda, uzay çalışmalarında ve nükleer reaktörler gibi tehlikeli alanlarda kullanılan elektronik ekipmanın bu yüzden çok özel olarak hazırlanması gerekiyor.

Vanderbilt Üniversitesi’ndeki araştırmacılar inanılmaz dayanıklı, çok hızlı çalışan ve mevcut silikon çiplerin en verimlilierinin onda biri kadar enerji tüketecek bir çözüm geliştirdiler: Elmas çipler! Mücevher olan elmastan değil, sanayide ekipmanı sağlamlaştırmakta kullanılan ucuz elmas kaplamadan yararlanan yeni çipler ne radyasyondan, ne ısıdan ne de soğuktan etkilenmiyor. Askeri devrelerde kullanılan yöntemle kapatılan ve yüzlerce yıl çipi koruyan vakum paketlerinde çalışan elmas transistörler sayesinde çok hızlı, güçlü ve dayanıklı çipler geliştirilecek. Bir nükleer reaktör eridiğinde bile çevresinde çalışmaya devam eden ve güvenlik önlemlerinin otomatik olarak devreye girmesini garanti eden devreler düşünün. Dahası son tüketici olarak bilgisayarınızın ısıdan, soğuktan ve çevre etkenlerden etkilenmediğini, zaten çok daha az elektrik tükettiğini ve ısınmadığını da düşünün, ne kadar güzel değil mi?

Bilgisayarlarımızın temeli olan mantık kapıları nano elmastan yapıldığında sadece sağlamlık değil, çok daha yüksek hız da elde edilecek. Materyal üzerinden elektrik akımı olan silikon devrelerin aksine, elektronların vakumdan geçtiği bu sistemde bilgisayarların önü iyice açılıyor. Düşük enerji tüketimi sayesinde cep telefonları, tablet bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarların tek şarjda kullanım süresinin de 10 katına katlanabileceğini düşünürseniz bu teknolojinin vadettiklerinin ne kadar inanılmaz olduğunu görebilirsiniz. Aslında daha önce de silikon yerine farklı materyal kullanımları gündeme gelmişti, elmas gibi karbon temelli olan grafin kullanımı halen geliştiriliyor; ancak çok daha sağlam bir yapısı olan elmasın ve vakumun bir arada kullanılması görüldüğü üzere inanılmaz bir potansiyelin kapılarını aralıyor.

Projenin ne zaman olgunluğa erişeceği belli olmasa da arkasında Amerikan Ordusu’nun sağladığı maddi desteğin olması bu araştırmaların devam edeceğinin bir göstergesi oluyor.