Anasayfa Oyun Battlefield 3 bir tek orada satılmayacak…

Battlefield 3 bir tek orada satılmayacak…

Bilgisayar oyuncularının heyecanla bekledikleri BattleField 3, Steam üzerinde satılmayacak. Electronic Arts ile Valve bu oyunun Steam üzerinden dağıtımı üzerine anlaşamadılar.

EA yaptığı açıklamada oyunun sadece kendi Origin sistemleri üzerinden değil, Steam hariç bütün online satış sistemlerinde sunulacağını belirtti. Valve’in oyunla ilgili yama ve içerik dağıtımı konusunda katı kuralları olduğunu ve bu yüzden anlaşamadıklarını açıklayan EA, kapıları tamamen kapatmış değil. Ancak sorun şu ki, Valve, EA için bir ayrıcalık yapmaya yanaşmıyor. EA’nın amacı oyun içerisinden yamaları ve ek içeriği doğrudan oyunculara sunabilmek. Valve ise bütün bunların Steam sunucuları üzerinden yapılmasını şart koşuyor.

Online dijital oyun satışlarının yüzde 70’ini ele geçiren ve indirimlerle kendisini oyunculara sevdiren Steam platformu olmadan Battlefield 3 ne kadar başarılı olacak bekleyip görmemiz gerekecek. EA bu oyunun satışını Steam olmadan kendi Origin platformu ve alternatifler üzerinden büyük bir başarı haline getirebilirse, neredeyse tekelleşen Steam’e karşı önemli bir avantaj elde edebilir. Öte yandan Origin çok yeni ve başarısı şüpheli bir sistem; ayrıca EA’nın korsan koruma yöntemleri hiç de iyi bir üne sahip değil. Daha önce sayısız oyunda kodlarla boğuşarak DLC aktive etmeye çalışan, korsan koruma yöntemleri yüzünden orijinal kutulu oyunlarını bile çalıştırmakta zorlanan geniş bir oyuncu kitlesi EA’nın açıklamasına pek de olumlu gözle bakmıyor.