DataStar, ADATA’nın SSD diskini satışa sundu

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

ADATA’nın Türkiye temsilcisi DataStar, SSD (Solid State Disk) teknolojili ADATA S596 Turbo SSD’yi Türkiye pazarına sundu. Yeni depolama teknolojisi olan SSD, disklerin hem çok daha sağlam olmasını, hem de sessiz ve hızlı çalışmasını sağlıyor. ADATA S596 Turbo SSD de daha az enerji tüketirken, sıfır gürültü ile çalışıyor ve hızlı veri transferi yapıyor.

Alüminyum kaplamalı olan ADATA S596 tüy kadar hafif ve hem SATA II hem de mini-USB 2.0 olmak üzere çift arabirim desteği sunuyor. Bu arabirimlere ek olarak üst seviye bir kontrol yongası ve 128MB DDR2 SDRAM flash bellek kullanarak okuma hızını saniyede 260MB’a kadar yükseltiyor. Ultra hızlı olan ADATA S596’nın yazma hızı da saniyede 210MB’a kadar çıkıyor. S596 Turbo SSD, Windows 7 işletim sisteminin açılış süresini de 20 saniyeye indiriyor. ADATA S596 Turbo SSD, yeni bir denetleyici sayesinde veri aktarımı sırasında meydana gelebilecek ani durmaları da ortadan kaldırıyor. Ayrıca S596, ürün ömrünü uzatan statik aşınma dengeleme teknolojisini de kullanıyor.

Hem notebook’lar da hem de masaüstü PC’lerde kullanım seçeneği

ADATA S596 Turbo SSD, notebook ve masaüstü olmak üzere iki özel kullanım olanağı ile geliyor. S596 notebook seçeneği, notebook’un orijinal sabit diskinin yerine kolayca SSD’yi yerleştirmeyi sağlıyor ve notebook’un performansını artırıyor. Bu işlemi yapmak da son derece basit. Notebook’un kendi diskini çıkarıp yerine S596 Turbo SSD’yi takarak işlem tamamlanıyor. Eski diski de SSD’nin alüminyum kabına koyarak, harici disk olarak kullanmak mümkün oluyor.

 

Masaüstü PC seçeneği ise ADATA S596’yı PC’nin dahili diski olarak kullanabilmeyi sağlıyor. Bunun için S595 Turbo SSD’yi 3.5 inç’e dönüştüren bir aparat bulunuyor.

DataStar, ADATA S596 Turbo SSD’yi 64 ve 128GB olmak üzere iki kapasite seçeneği ve 2 yıl garanti ile satışa sunuyor. Ürünün bazı özellikleri ve fiyatı ise şöyle:

ADATA S596 Turbo SSD

–       64 ve 128GB kapasite,

–       100 x 69.85 x 9.5 mm boyutlarında,

–       67 gr ağırlığında,

–       128MB DRAM cache,

–       Performans: 64GB kapasiteli modelin okuma hızı 260MB/sn, yazma hızı 120MB/sn

128GB kapasiteli modelin okuma hızı 260MB/sn, yazma hızı 210MB/sn

–       Fiyat: 64GB   149 USD+KDV

128GB 279 USD+KDV

 

SSD teknolojisi hakkında:

Sabit disk alanında yepyeni bir teknoloji olan SSD, klasik sabit disklerdeki gibi içinde dönen bir disk bulundurmuyor. Bu nedenle taşıma, titreşim gibi hareketlerden disk etkilenmiyor. Böylece her türlü ortamda kullanılabiliyor. Şu anda yoğun olarak kullanılan sabit disk teknolojisinde ise dönen bir disk üzerine kayıt yapan bir başlık söz konusu. Bu da dönerek kayıt yapan diskin titreşimden, hareketten olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Uzmanlar disk teknolojisinin SSD yönünde gelişim gösterdiğine dikkat çekiyor. Böylece bilgisayar teknolojisinin bugüne kadar tek değişmeyen parçası olan sabit diskler de zamana ayak uydurmuş ve değişmiş oluyor.