Anasayfa Haber Google’ın Süper Hızlı İnterneti Testte!

Google’ın Süper Hızlı İnterneti Testte!

Google’ın internet sağlayıcılara “O iş öyle değil, böyle yapılır!” mesajı vermek ve teknolojiyi daha da geliştirmek için başlattığı yüksek hızlı internet projesi, yoluna başarıyla devam ediyor.

Google’ın kar amacı gütmeden başlattığı deneysel proje kapsamında mühendisler Kansas’ta 1Gbps hızında fiber optik internet altyapısı döşediler. Stanford’daki beta testi hazırlık aşamasında, Palo Alto bölgesinde ise uygulama başladı. Kampüs bölgesinde öğrencilerin ve öğretim görevlilerinin ücretsiz olarak yararlanabildiği internet bağlantısı son derece yüksek hızlara ulaşıyor.

Bu bölgenin seçiminde rol oynayan en büyük etken, üniversitenin dünyanın geleceğini şekillendiren bilim merkezlerinden birisi olmasıydı. Ancak Technopat olarak meselenin sadece fiber optik kablo döşemekten ve altyapı kurmaktan ibaret olmadığına dikkat çekelim. Google, servis sağlayıcıların iddialarını çürütmek için bu ağın yazılımsal olarak verimli kontrolü üzerine araştırma yapıyor. Ağdaki verimlilik kaybının ve darboğazların servis sağlayıcılar tarafından ortadan kaldırılması için teknolojiler geliştiriyor. Yani uzun vadede Google’ın her yere gidip internet altyapısı bir çözüm olamayacağı için, teknoloji devi bu çözümleri ortaya koymak ve yaygınlaştırmak istiyor.