Anasayfa Haber Samsung: HP İlgimizi Çekmiyor

Samsung: HP İlgimizi Çekmiyor

HP’nin bilgisayar üretim ve pazarlama sektöründen çıkma kararı aldığını duyurmasının ardından, bu bölümün başına ne geleceği hakkındaki söylenti ve tahminlerin ardı arkası kesilmedi. HP bugün için dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi ve satıcısı konumunda, bu da firmanın bilgisayar işinin piyasa değerini yaklaşık 8 milyar dolar civarına kılıyor. Peki HP bilgisayar bölümünü ne yapacak? Bir başka firmaya mı satacak, yoksa bağımsız bir firma haline getirip kendi yoluna mı salacak? İşin bu tarafı da henüz kesinleşmiş değil.

Ancak çoğu uzmana göre HP’nin bilgisayar bölümünü tamamen başka bir firmaya satması çok olası, vaktiyle IBM de aynı şeyi yapmıştı ve HP’nin yeni yönetiminin IBM’i açıkça örnek aldığı biliniyor. Ancak bu büyüklükte bir işi kim devralmak isteyecektir? Bu konuda pek çok yorum yapılıyor, Samsung’dan Microsoft’a pek çok isim sayılıyor. Yorumların çoğunun da mantıklı sebeplere dayandığı söylenebilir. Mesela HP’nin patent portföyünün Samsung’un hayli işine yarayabileceği gibi.

Ne var ki HP markasına talip olması en olası aday olarak gösterilen Samsung, bugün resmi şirket bloğunda yaptığı bir açıklamayla söylentileri yalanladı. Samsung kesinlikle HP’nin bilgisayar bölümüyle ilgilenmediklerini ve herhangi bir teklifte bulunmadıklarını, bulunmaya da niyetleri olmadığını bildirdi. Tabii bu tür açıklamalar daha önce başka şirketlerden de gelmişti ve olaylar tam aksi yönde gelişmişti, sonuçta iş dünyası taktik manevralar üzerine kurulu bir platform. Ancak öte yandan, Samsung’un gözünü açıkça mobil cihazlar pazarına dikmiş olduğunu ve bu yolda Apple ile kılıç kılıca dövüşmekten kaçınmadığını da dikkate almak lazım. Tüm dikkatini bu yöne vermişken neden daha eski bir teknolojinin pazarına girmek istesin?