Android telefonlara elle uygulama ve oyun kurma

In Haber, Mobil by Burak AlkanLeave a Comment

Bazen Android uygulamaları veya oyunları sadece Android Market’te yer almıyor. Android’in en büyük sorunlarından biri de, Android Market dışında da uygulama marketlerinin olması. Yine bir arkadaşınızda olan bir uygulamayı da tekrar indirmek yerine ondan ödünç alabilirsiniz. Peki bu uygulama ve oyunları sonra nasıl kuracaksınız?

İşte bu rehberimizle Android Market’i atlayarak, doğrudan Android cihazınıza APK’ları (Android Paketi) nasıl kuracağını anlatacağız. Tabii burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var ki o da verilerinizin gizliliği.  Bu yüzden kurduğunuz uygulamaların hangi verilere erişim hakkı istediğini iyice gözden geçirin. Yoksa kendi elinizle telefonunuza casus yazılım yüklemeniz işten bile değil.

1. Öncelikle bilinmeyen kaynaklardan gelen uygulamaların yüklenmesine izin verdiğinizden emin olun. Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin ve  Bilinmeyen kaynaklar seçeneğini devreye sokun.

manuel apk 01

2. Apk dosyasını SD karta aktarın. Bunun için telefonunuzu USB kablosu ile bilgisayara bağlamanız yeterli. Dosya çok büyük değilse Dropbox veya E-posta ile telefonunuza göndermeniz de mümkün. (Bu sayede 3. adımı da atlayabilirsiniz)

3. microSD üzerine bir oyun kopyaladıktan sonra telefonunuzdan bu oyuna erişmeniz gerek. Bunun için bir dosya yöneticisi (Astro File Manager gibi) gerekiyor. Samsung gibi bazı telefonlar zaten yerleşik bir dosya gezgini barındırıyor. Alternatif olarak Documents to Go gibi araçlarla da Apk dosyasını çalıştırabilirsiniz.

4. APK’yı sonunda buldunuz… İyi, açmak için sadece tıklayın.

manuel apk 02 manuel apk 03

5. Uyarıyı okuyun. Her şey normal mı görünüyor ? O zaman Install/Yükle diyerek kurulumu başlatın.

manuel apk 04 manuel apk 05

Hepsi bu kadar. Uygulama artık telefonunuzda kullanıma hazır olmalı. SD karttan yükleme dosyasını (apk) silmekten çekinmeyin. Uygulaması ya da oyun düzgün çalışmıyorsa şaşırmayın. Market dışından gelen uygulamaların en büyük ceremesi de bu maalesef.