Laser Araba Farlarına Hazır Mısınız?

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Bu hafta yapılacak olan Frankfurt otomobil fuarında çok ilginç yeni araç ve teknolojilerin sergilenmesi bekleniyor. Özellikle elektrikli araçlar konusunda çok ciddi gelişmelerin yaşanacağına dair belirtiler var. Ancak tüm gelişmeler elektrik motorlarıyla sınırlı değil tabii ki. Mesela araç farları, ilk otomobilden bu yana sürüşün en ayrılmaz unsurlarından biri, ancak elektrikli araçların gelişiyle birlikte bunlarda da bir dönüşüm yaşanmaya başladı. Sorun şu ki, klasik far teknolojileri hem boyut, hem de enerji tüketimi açısından pek hantal kalıyorlar, özellikle sırf elektrikli otomobiller için pek uygun değiller.

İşte bu yüzden otomotiv mühendisleri uzun süredir laser farlar üzerinde çalışıyorlar. Laser diyotları ledlerden çok daha küçük ve enerji konusunda da cimriler. Araçların ön ve arka ışıklandırmalarında bunlardan faydalanmak, hem ciddi elektrik tasarrufu sağlıyor, hem de gövde tasarımında çok daha akıcı hatların uygulanmasına izin veriyorlar. Ancak merak etmeyin, bu laser far ve stop ışıklarının çevreye hiçbir etkisi yok, yani geçtiğiniz heryeri tutuşturmak ya da herkesi kör etmek gibi bir durum söz konusu olmayacak. Öte yandan halen kullanılan far teknolojilerinden çok daha temiz ve kontrol edilebilir bir ışık verebiliyorlar.

Peki bu yeni teknolojiyi araçlarınızda ne zaman göreceksiniz? BMW ve Audi firmaları bu haftaki fuarda bu yeni far ve stoplara sahip birer prototip aracı tanıtacaklar. BMW’nin i3 modeli tamamen elektrikli, i8 Concept modeli ise yeni nesil bir Hybrid araç ve laser ön farlara sahip. Öte yandan Audi’nin A2 prototipinde arka stoplar laser olarak üretilmiş. Ancak teknoloji henüz seri üretime uygun hale gelmemiş, önümüzdeki birkaç yıl daha üzerinde çalışılması gerekiyor. Fakat tahminen 2015 yılından itibaren bu yeni teknolojinin üst sınıf araçlardan başlayarak uygulandığını göreceğiz.