Hotmail artık 10 kat daha hızlı!

In Haber by Burak AlkanLeave a Comment

Verilerin önbelleğe alınması, e-postaların önden yüklenmesi ve ana işlemleri eşzamanlı olmadan gerçekleştirebilmesi sayesinde Hotmail’de e-posta açmak, silmek ve oluşturmak eskisine göre 10 kat daha hızlı.

Microsoft’un dünya çapında yürüttüğü ve Hotmail kullanımlarının incelendiği araştırma doğrultusunda, kullanıcıların davranış ve ihtiyaçları belirlenerek, en iyi ve en hızlı e-posta deneyimini sunmaya yönelik önemli geliştirmeler yapıldı.

Hotmail sayfalarının daha hızlı yüklenmesini sağlamak için sayfada yer alan içeriğin azaltılmasının yanı sıra, 3 ana alanda daha iyileştirmeler gerçekleştirildi. Hotmail’in nasıl bu kadar hızlandığını anlamak için gelin şimdi bu iyileştirmeleri ve kullanım hızını nasıl etkilediklerini kısaca inceleyelim:

Önbelleğe Alma

Eski Hotmail her işlemde sunucudan yeni veri isteyen bir yapıya sahipti ve örneğin her seferinde gelen kutunuza girdiğinizde sunucudan en güncel e-posta listesini talep ediyordu. Her e-posta açıp kapadığınızda bu talep tekrarlanıyor ve siz de bu işlem tamamlanırken beklemek durumunda kalıyordunuz, hatta aynı e-postayı yeniden açtığınızda bile aynı e-postayı tekrar sunucudan almak için bir bekleme süresi oluyordu.

Yeni Hotmail ise bir uygulama gibi çalışarak, indirilen bilgileri önbelleğe alıyor ve e-posta listesi gibi verileri internet tarayıcısının “Belge Nesne Modeli”nde tutuyor. Bu sayede her aksiyonda yeniden veri talep etmek yerine, örneğin okunan e-postaları önbelleğe alarak bir sonraki sefere anında açabiliyor.

Verileri önbelleğe almada en önemli konu, verinin ne zaman güncelleneceği. Yeni Hotmail’de sunucu hesabınızda herhangi bir değişiklik olduğunda, örneğin yeni bir e-posta geldiğinde, bunu farkedip tarayıcınıza bir uyarı göndererek yeni verinin alınmasını ve böylece her zaman e-posta hesabınızın en güncel halini görüntüleyebilmenizi sağlıyor.

Son olarak, tarayıcınızı veya Hotmail oturumunuzu kapattığınızda önbelleğin ve tüm verilerin özel bilgilerinizi koruyacak şekilde temizlendiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Ön Yükleme

Hotmail kullanımlarını incelediğimizde, kullanıcıların oturum açtıktan sonraki ilk birkaç saniyeyi, e-postalarının konularına göz atarak hangilerini açmaya karar vermekle geçirdiklerini gördük. Yeni Hotmail bu göz atma süresi içinde listedeki ilk birkaç e-postayı indirip önbelleğe alarak okumaya hazır hale getiriyor ve böylece okuyacağınız e-postayı seçtiğinizde, inmesini beklemek zorunda kalmıyorsunuz.

İncelemelerimizden çıkan bir başka sonuç da, bir e-posta açıldığında, ondan sonraki e-postanın da okunma ihtimalinin yüksek olduğu. Bu nedenle yeni Hotmail, bir e-postayı okurken sonraki e-postayı indirip önbelleğe alacak şekilde tasarlandı.

Ön yükleme özelliğini istediğiniz zaman Seçenekler > Posta menüsüne giderek “İletileri önceden yükleme ayarları” başlığı altından ön yüklemeyi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

Yeni Hotmail sadece e-postaları değil, bazı kod ve verileri de tarayıcıya önden yüklüyor. Örneğin Hotmail oturumlarından çoğunda e-posta gönderimi yapıldığı için, e-posta okurken ve silerken, Hotmail de bir yandan yeni e-posta yazmanızı sağlayacak JavaScript ve HTML kodları ile kontak listesi verilerini yüklüyor. Böylece “Yeni” veya “Yanıtla” seçeneklerini tıkladığınızda, önceden yüklenmiş olan yeni e-posta oluşturma kodu anında devreye giriyor ve beklemeden e-postanızı yazmaya başlayabiliyorsunuz. Üstelik yükleme işlemlerinin birbirinden ayrı tutulması ve önceliklendirilmesi sayesinde, Hotmail indirme ve ön yükleme yaparken ne tarayıcınızın ne de internet bağlantınızın hızı bu işlemlerden etkilenmiyor.

Asenkron (eş zamanlı olmayan) İşlemler

Daha önceleri Hotmail, her bir değişiklikte kullanıcı arabirimini güncellemek için sunucu ile bilgi alışverişi yapıyordu. Örneğin bir ileti sildiğinizde, Hotmail sunucuya bağlanarak iletinin silinmesini söylüyor ve ileti listesini güncellemek için sunucudan yanıt bekliyordu. Yeni Hotmail ise bir iletiyi sildiğinizde ileti listesini anında güncelleyebiliyor, çünkü silme işlemleri sizi hiç bekletmeden arka planda yapılıyor.

Sonuçlar

Yapılan bu geliştirmelerin Hotmail kullanımına nasıl yansıdığını görmek için aşağıdaki verilere bakmak yeterli olacaktır. Bu verilerin 300 KB indirme / 75 KB yükleme hızında internet bağlantısı ve Internet Explorer 9’da elde edildiğini de belirtmekte fayda var.

Aralık 2010

Haziran 2011

E-posta açma

3.3 saniye

0.18 saniye

E-posta silme

3.1 saniye

0.14 saniye

Yeni e-posta oluşturma

4.3 saniye

0.20 saniye

Tablodaki rakamların da özetlediği gibi, Hotmail’in performansında ciddi bir iyileştirme gerçekleşmiş durumda. Hotmail’i bu açıdan daha da iyi bir noktaya getirmeye yönelik çalışmaların yanısıra, sık kullanılan komutların etkinliğini arttırma yolunda ek çalışmalar da sürmekte, bunları da en kısa zamanda sizlerle paylaşacağız.

Technopat Yorumu:

Evet, Hotmail belki artık 10 kat daha hızlı ama Microsoft’un artık makine tercümenin yaptığı işleri daha iyi kontrol etmesi gerekiyor. Hotmail’de Silinmiş Öğeler klasörüne girdiğinizde sağda bir “Boş” ibaresi göreceksiniz. İşte bu ibare, aslında klasörü boşlatmakta kullanılacak olan butonun metni. Fakat İngilizcesi “Empty” olan bu kelime, Türkçeye makine tarafından, ya da şablon üzerinden diyelim,  “Boş” olarak çevrilmiş. Bu da bize Windows 7’deki benzer bir durumu hatırlatıyor…Windows 7’de  de boş klasörün üstüne geldiğiniz zaman “Klasörü Boşalt” yazması ne kadar manidar değil mi? Onun da İngilizcesi “Empty Folder”…