Amazon Kindle Fire Başardı!

In Haber, Mobil by Ali GüngörLeave a Comment

Piyasaya sayısız tablet bilgisayar çıkıyor ancak pek çoğu aranan satış rakamlarına ulaşamıyor. Peki bunun nedeni ne? Amazon’un Kindle Fire Tablet bilgisayarı, diğerlerinin başarısız olduğu yerde nasıl bu kadar hızlı satışlar elde edecek?

Bu sorunun cevabı aslında çok basit, çoğu donanım üreticisinin ürünü ortaya sadece bir ürün koymakla yetiniyor. Android işletim sistemi sayısız uygulama sunmasına karşın bir hizmet sunmuyor. Oysa Amazon, sadece 10.000 küsür uygulama sunmakla yetinmiyor, devasa bir kütüphaneyi, bir arşivi kullanıcılarına sunuyor. Amazon 200 dolarlık tabletiyle kullanıcılara bir donanım satma ve kar etme derdinde değil. Amazon’un iş modeli, kullanıcılara üzerinden devamlı ve kolaylıkla hizmet satın alabilecekleri bir cihazı ulaştırmak üzerine kurulu ve bu da başarılı olacak.

Amazon’un Kindle Fire tablet’i, BlackBerry markasının yaratıcısı olan RIM’in PlayBook tabletine görünüşte çok benzemesine karşın bambaşka bir ürün. Daha çok satmasının önündeki tek engel ise üretiminin yetersiz olması. Amazon, ucuz fiyat ile düşük miktarda ve devamlı tedarik ile Kindle Fire’ı depolarda biriktirmeden satacak ve bu başarısı da uzun süre devam edecek gibi görünüyor. 15 Ekim’de satışa sunulduğunda 4 milyona yakın Kindle Fire’ın büyük bir hızla tüketicilerle buluşması bekleniyor.

Ön satışın ilk gününde 95.000 adet satış ile iPad’in ilk gün satışının yüzde 33’üne ulaşan ürün, maliyetinin altına satılıyor. Amazon, bu üründen esas geliri sattığı içerikten kazanacak. Klasik ticari anlayışa aykırı olsa da yeni nesil ticaret, eskisi gibi “1 liraya ürettik, iki liraya satalım” anlayışının dışında gelişiyor ve çok başarılı oluyor.