Anasayfa Haber Apple iPhone 5 Yok, iPhone 4S ile Tanışın

Apple iPhone 5 Yok, iPhone 4S ile Tanışın

Apple’ın heyecanla beklenen büyük etkinliği sonunda gerçekleşti. Teknoloji dünyasında devrim yaratan iPhone’un yeni modeli için nefesini tuttuğu bu büyük tanıtım hayal kırıklığı oldu. Apple’ın yeni CEO’su Tim Cook Apple’ın sayısız başarılarından bahsederken herkes “iPhone 5 nerede, hadi ama?” diye bekliyordu. Ortaya çıkan ise iPhone 5 değil, iPhone 4 S modeli oldu.

iPhone 4S’in en önemli özelliği çift çekirdekli bir işlemciye, çift çekirdekli bir de grafik işlemciye sahip olması; bunun dışında tasarımsal bir değişiklik yok. Apple’ın iPad 2’de kullandığı Apple A5 işlemci sayesinde iPhone serisi de yeni Samsung Galaxy S2 gibi amiral gemisi modellerin işlemci gücüne ulaşıyor; iPhone 4 ile iPhone 4S aynı görünüme sahip ancak telefonun metal bant kısımlarında yer alan anten artık tutuş şeklinden etkilenmiyor; meşhur ölüm tutuşu sorunu da böylece giderilmiş oluyor.

iPhone 4S’in donanım gücünün artışı işlemcileriyle sınırlı kalmamış, kamerası da 8 megapiksel çözünürlüğe çıkartılmış ve böylece rakiplerini yakalamış. Apple’a göre iPhone 4S’in kamerası piyasadaki diğer akıllı cep telefonlarından daha iyi bir zamanlamaya sahip, bunu destekleyen grafikler gösteren firmanın iddialarının elbette test edilmesi gerekiyor. iPhone sahipleri de artık diğer markalarda yaygınlaştığı üzere HD video çekebilecekler.

iPhone 4S
Yeni modellerden iPhone 4S'in kozmetik olarak aynı...

Yeni cep telefonu için yeni oyunlar da yolda, Infinity Blade 2 sadece iPhone 4S’te oynanabilecek. Bu oyunun grafikleri yeni donanım gücünü sergiliyor. Apple’ın uygulama mağazasındaki sayı 500.000′, aşıyor ancak esas büyük yenilik 12 Ekim’de çıkacak olan iOS 5 ile yaşanacak. İşletim sisteminde sayısız yenilik ücretsiz bir indirme ile ulaşmak mümkün olacak.

iPhone 4S’in Amerika’daki kontratlı satış fiyatı 32 GB hafızaya sahip model için 199, 32 GB için 299, 64 GB sürüm için ise 399 dolar olacak ve 2 yıllık kontrat imzalamayı gerektirecek. Henüz Türkiye’ye geliş tarihi açıklanmadığı gibi, yeni iOS5 özelliklerinin, daha net olmak gerekirse internette sesli arama yapmanın destekleyeceği diller arasında Türkçe yer almıyor bile…