Anasayfa Haber HP Çark mı Ediyor?

HP Çark mı Ediyor?

CEO’su hızla değişen donanım devi HP’nin bu açıklamasını siz yorumlayın. İşte soru işaretleri uyandıran sözler ve değişiklikler…

HP’nin PC işlerinden elini ayağını çekeceği ve hatta bu iş kolunu satacağı açıklamaları bütün dünyada derin yankılar uyandırmıştı. HP ürünlerinin kaderinin ne oalcağı, firmanın devasa donanım işini kimin satın alacağı, nasıl işleteceği konuşuluyordu. Pek çok köşe yazarı “Bir firma işte böyle intihar eder” anafikrine sahip yazılar ile tarihten örnekler verirken işler değişti. Eski HP CEO’su Leo Apotheker’ın firmanın yönünü yazılım alanına çevirme kararı açıklandıktan sonra neler olacağı halen planlanmamıştı, firmanın bu konuda 2011’in sonuna doğru bir karar vereceği de konuşulanlar arasındaydı.

Firmanın yeni CEO’su Meg Whitman ise zamanın kendileri için çok değerli olduğunu söylüyor. Whitman’a göre, firmanın PC kolunun kaderi Ekim ayının sonuna doğru belirlenecek. Yeni CEO’ya göre bu karar Kasım ayına doğru da sarkabilir. Bu konudaki kararsızlıklarının kendilerine hiç yararı olmayacağını belirten Whitman, PC kolunun geleceği için açık fikirli olduğunu da üstüne basarak söyledi. Bu açıklamadaki açık fikirlilik yoruma ne kadar açık göreceğiz; HP’nin CEO’sunun bu kadar hızlı bir biçimde koltuğundan uzaklaşması ve yapılan “esnek” açıklamalar “HP çark mı edecek?” sorusunu da beraberinde getirdi. Firmanın hisselerinin yaşadığı büyük düşüş, soğuk bir duş etkisi yaratıp bazı büyük kararları bile değiştirmiş olabilir.

Kasım ayı bitmeden ve hatta ayın ortalarına doğru HP’nin yıllardır devam eden PC’lerinin kaderinin ne olacağı kesinleşecek gibi görünüyor.