Anasayfa Haber LG Tasarruf Rekorları Kırma Peşinde!

LG Tasarruf Rekorları Kırma Peşinde!

Bugün kullandığımız en basit LCD ekranlar bile geçmişin CRT teknolojisiyle kıyaslandığında enerji tüketimi açısından hayli cimri kalıyorlar şüphesiz. Ama neden bununla yetinelim ki, eğer daha da az enerji tüketen teknolojiler geliştirmek mümkünse neden yapmayalım?

İşte LG’nin en son geliştirdiği TFT-LCD HD televizyon modelinin arkasında yatan mantık tam olarak bu. Normalde 20 içnlik bir TFT-LCD ekran bile saatte 25-50 Watt arası enerji tüketimiyle çalışır, daha büyük ekran boyutlarında ise bu tüketim rahatlıkla ikiye katlanır. LG’nin yeni 47 inçlik modeliyse saatte 28 Watt enerji tüketiyor ve böylece halen dünyanın en verimli televizyonu olmayı başarıyor!

Peki nedir bunun arkasındaki teknoloji? TFT-LCD ekranlar kontrast ve parlaklığı sağlayabilmek için ayrıca bir dizi aydınlatma ledine ihtiyaç duyarlar. LG bu ledleri ekranın sadece bir yanına, dikey bir sıralamayla yerleştirmiş. Ekran boyunca uzanan özel bir ara katma ise bu ledlerden yayılan şığın tüm paneli aydınlatabilmesini sağlıyor. Bu sayede ekranı aydınlatan ledlerin sayısında ve haliyle de genel enerji tüketiminde ciddi bir tasarruf sağlanmış oluyor. Üstelik ekranın genelr görüntü kalitesinde de pek bir düşüş yok, HD çözünürlüklerde 400 nit aydınlatma ile gayet başarılı bir performans elde ediliyor. LG’nin şimdilik prototip olan bu modelinin yakında üretime gireceği ve aynı teknolojinin kısa zamanda tüm modellere de uygulanmaya başlanacağı tahmin ediliyor.