Nissan’dan 10 Dakikada Şarj!

In Haber by Berker GüngörLeave a Comment

Şurası tartışılmayacak bir gerçek ki, artık elektrikli otomobillerin çağına girmiş bulunuyoruz. Dünyadaki petrol tüketimi artarken, kaynaklar gittikçe azalıyor. Öte yandan elektriği üretebilmek için birden fazla kaynağa sahibiz. Ancak henüz elektrikli araçların önünde aşılması gereken ciddi engeller var. Lityum-iyon batarya teknolojisinin otomobillere uygulanması önemli bir aşamaydı, ancak yine de yeterli değil. Bu batarya paketleri pahalı ve şarj edilmeleri de eskiye oranla daha hızlı olsa bile yine de pratik olmaktan öte süreler gerektiriyor.

Tabii batarya teknolojisi gelişiyor ancak aynı zamanda şarj cihazlarında kullanılacak yeni teknolojiler de araştırılıyor. Elektrikli araç teknolojileri konusunda hayli söz sahibi olan Nissan, bu alanda yeni bir gelişmeye imza atacak gibi görünüyor. Nissan mühendisleri lityum-iyon araç bataryalarını on dakikadan daha kısa bir sürede tam kapasiteyle şarj edebilmenin bir yolunu bulduklarını duyurdular. Üstelik bu yöntem benzerleri gibi batarya paketlerinin ömrünü kısaltmıyor.

Yapılan iş kağıt üzerinde çok basit gibi görünüyor, mühendisler şarj cihazlarında kullanılan elektrodun malzemesini değiştiriyorlar. Genelde kullanılan karbon kökenli elektrodun yerine, tungsten oksit ve vanadyum oksit alaşımından üretilmiş bir elektrot kullanıyorlar. Tabii ki gerçekte işin bu kadar basit olmadığı tahmin edebilirsiniz, ancak yapılan değişiklikle ilgili yapılan açıklama böyle. Bazı uzmanlara göre bu teknolojinin halka inmesi on yılı bulabilirmiş. Ancak gerçekte on yıl teknolojik gelişmeler açısından çok uzun bir zaman ve halen elektrikli otomobillere büyük yatırım yapan bir firmanın bu türden bir yeniliği olgunlaştıktan sonra çok uzun zaman rafta tutacağına inanmak zor.