Ford, Otomobillerde Önce Sağlık Diyor!

In Haber by Gökay ÖzbudakLeave a Comment

İnsanların kısmen yalnız oldukları ve çok zaman geçirdekleri yerlerden biri de arabaları. Özellikle bolca seyahat eden kişiler için yollarda arabanın hem komforu hem de özellikleri çok önemlidir. Ford, bu hafta Wireless Health 2011 konferansında otomobillerine eklemek istediği yeni özelliği açıkladı.

İnternet bağlantısı olan farklı model otomobiller kablosuz ağlara bağlanarak trafik sıkışıklarını sürücüsüne bildirebiliyor. Bu kablosuz özelliklerden yararlanmak isteyen Ford, otomobili sağlık denetim hizmetleri sunan firmalara bağlayacak. Özellikle diyabet hastaları için eklenecek uygulama sayesinde şoförün kan şekeri düşük olduğu zaman uygulama, kablosuz hizmet veren sağlık kurumlarına bağlanacak.

Ford’un bu uygulaması alerjisi olan şoförlerin de çok işine yarayacak. Kablosuz bağlantı sayesinde sağlık merkezlerinden çevredeki polen sayısını öğrenen otomobil buna göre havalandırmanın durumunu değiştirecek veya camları kapatıp açacak. Ford’un otomobillerle ilgili fikirleri tabii ki bunlarla sınırlı değil. Daha erken geliştirme aşamasında olan bir uygulama sayesinde, ilerki zamanlarda otomobiliniz kalp krizi riskinizi de kontrol edebilecek.

Tabii otomobiller için bu kadar kontrollü olmak kimilerinize biraz garip gelmiş olabilir ancak, özellikle trafiğin yoğun işlediği şehirlerde bu şekildeki önlemler, bir kalp krizini ya da gözlerin kararmasını engelleyerek oluşabilecek büyük trafik kazalarını önleyebilir.