Google’da Aradığınızı Bulmanın Kolay Yolu

In Pratik by Ali GüngörLeave a Comment

İnternetin en popüler arama motoru Google’da bir şeyler aramak son derece kolay, ancak tam olarak aradığınız şeye ulaşmak her zaman o kadar kolay değil. Arama sonuçlarınızı daha da netleştirmek için kullanabileceğiniz çok basit bir özellik var.

Büyük çoğunluk bilmese de, kullanmasa da Google’da karşımıza sadece aradığımız kelimeleri içeren siteler çıkmıyor. Google algoritması aradığımız kelimelere göre en uygun bulduğu internet sitelerini listeliyor. Bu sonuçlardan bazılarında aradığımız terimlerin hepsi olmayabiliyor. Fakat bazen kullanıcıların aranılan kelimelerin tamamını içeren sayfaları bulması şart; peki o zaman ne yapmak gerekiyor?

Bunun eski yolu kelimelerin başına + koymaktı; örneğin +technopat +ssd şeklinde yazılan bir arama her iki sözcüğün de olduğu sayfaları karşımıza getiriyordu. Bu artı işaretiyle yapılan aramalar, Google+‘ın devreye girmesiyle birlikte tarihe karışıyor. Eski yöntemi bilen ve kullanan internet kullanıcılarının küçük numarası artık işe yaramıyor. Google, + ile aramanın yerine çift tırnak işaretleri ile yapılan aramayı devreye soktu. Artık tam olarak istenen kelimeleri içeren sayfalar için şu şekilde arama yapmak gerekiyor “technopat” “ssd”. İşte bu kadar basit, ama son derece etkili…