Anasayfa Haber Artık Sony Ericsson Olmayacak

Artık Sony Ericsson Olmayacak

Yakın zaman içerisinde bitmesi beklenen Sony ve Ericsson ortaklığında oluşan yeni bir gelişme teknoloji gündemine bomba gibi düştü. Ericsson’un Sony Ericsson bünyesinde bulunan hali hazırda yüzde 50 hissesini satın alan Sony, Ericsson’un da bir bakıma ortaklıkla ilişkisini kesmiş oldu.

2001 yılında başlayan bu ortaklıkla beraber Sony Ericsson inişli çıkışlı bir grafik sergilemişti. Son zamanlarda da akıllı telefonların piyasaya hakim olması ve diğer telefonların (Sony Walkman Phone gibi özelliğe dayalı telefonlar gibi) geride kalması Sony Ericsson’un da piyasadaki yerini sarsmıştı. 2012 Ocak ayında tamamlanması beklenen geçiş sürecinde Sony’nin Ericsson’a ödeyeceği miktar ise 1,05 milyar euro.

Sony CEO’su Sir Howard Stringer özelliğe dayal telefonlarıyla tanınan Sony Ericsson’un bundan böyle bu tip telefonlardan uzaklaşacağını da belirtti. WebOS’nin satın alınıp alınmayacağı konusunda ise Stringer politik bir cevap vererek “Asla asla demeyin” dedi.

Sony’nin iki firmanın ortaklaşa sahip olduğu beş patente de anlaşma gereği sahip olduğunu söyleyelim. Sony’nin bundan böyle kendi telefon firmasıyla neler yapabileceğini gerçekten merak ediyoruz. Belki de yeni Playstation ve akıllı telefonların beraber kullanılabileceği projeleri olabilir.