Ubuntu Ceplere Geliyor!

In Haber by Gökay ÖzbudakLeave a Comment

Popüler Linux sürümü Ubuntu, ceplere, tabletlere ve daha fazlasına geliyor. Peki ne zaman? İşte detaylar…

Bugünlerde tabletler ve akıllı telefonlar gibi cihazlarda mobil işletim sistemleri kıyasıya bir yarış içerisinde. Masaüstü sistemlerde hatırı sayılır bir kullanıcı sayısı olan Ubuntu işletim sistemi de tabletlere, akıllı telefonlara, arabalara ve hatta akıllı televizyonlara gelmeye hazırlanıyor.

Aslına bakarsanız zaten Ubuntu’nun akıllı telefonlar ve tabletlerde alışan sürümlerini görmüştük ancak bunların hiçbiri firmanın resmi olarak piyasaya çıkarttığı işletim sistemlerinden değildi. Ubuntu Geliştirici Konferansı’nda konuşan Canonical kurucusu Mark Shuttleworth, Ubuntu çevresini masaüstü sınırlarını aşmaya çağırdı. Konu hakkında pek bir detay verilmezken Ubuntu’nun tabletlere, akıllı telefonlara ve akıllı televizyonlara geleceğinin sinyalleri verildi.

Ubuntu’nun bu gibi cihazlar için ne zaman piyasada olacağı tam olarak belli değil ancak Shuttleworth işletim sisteminin bu cihazlar için 2014’ün Nisan ayına kadar hazır olacağından emin. Tabii ki o zamandan önce de bazı çalışmaları görebiliriz.