Anında WiFi HotSpot Nasıl Oluşturulur?

In Pratik by Ali Güngör1 Comment

İnternet kullanan bütün cihazlarınızı bağlayabileceğiniz bir WiFi erişim noktası oluşturmanın en kolay yolu bu!

Bazen internet bağlantısıyla ilgili garip sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin kablosuz ağa dizüstü bilgisayarınız bağlıyken cep telefonunuz bağlanmayabilir; ya da ethernet ile bağlıdır. Bir diğer senaryo ise 3G modem ya da cep telefonu ve USB kablosu ile bağlanmanız olabilir. Her halükarda internete bağlı bilgisayarınızın bağlantısını WiFi üzerinden ve en önemlisi güvenli bir biçimde paylaştırmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Peki bilgisayarınızın internet bağlantısını nasıl bir WiFi, yani kablosuz ağ bağlantısı erişim noktası oluşturup paylaştırabilirsiniz? Connectify isimli uygulamayı kurarak bunu çok hızlı ve kolay bir biçimde yapabilirsiniz. Elbette bu uygulamanın düzgün çalışması için Windows 7 kullanıyor olmanız gerekiyor. Uygulamanın düzgün çalışması için Windows 10 gibi modern bir işletim sistemi kullanmanız gerekiyor.

Uygulamayı indirip kurarken anti-virüs uygulamanızın muhalefetiyle karşılaşabilirsiniz, bazı güvenlik uygulamaları kuruluma engel olabilir ancak bu yazılım virüs, trojan gibi zararlı yazılımları içermiyor. Yaptığı iş internet bağlantısını paylaştırmak olduğu için bazı güvenlik uygulamaları tarafından yapısal olarak karıştırılabiliyor. Ancak içiniz rahat olsun, WPA2-PSK güvenlik imkanı sunan Connectify temiz bir yazılım.

Kurduktan sonra uygulamayı çalıştırdığınızda oluşturacağınız Hotspot yani erişim noktası için bir isim ve şifre belirlemeniz, gelen internet bağlantısını ve hangi WiFi kartını kullanacağını da seçmeniz gerekiyor. Bu işlem için bilgisayarınıza ek bir kablosuz bağlantı aracı takılı olmasına gerek yok. Örneğin kablosuz internete bağlı bilgisayarınızın menzili yeterliyse, ama cep telefonunuzun menzili yetmiyorsa bu sayede ağın uzandığı alanı genişletebilirsiniz. Evinizin ya da bir iş yerinin kablosuz internet menzilini bu sayede uzatabilirsiniz. Yeni bir SSID ve şifre oluşturmadan, mevcut WiFi ağının tanımlandığı cihazların kolayca bağlanması ve sizi tekrar ayar yapma derdinden kurtarması için aynı ağ kimliğini kullanabilirsiniz.

Lite sürümü ücretsiz olarak sunulan  uygulamanın son derece sorunsuz ve hızlı bağlantı sağladığını da belirtelim. İşte bu kadar!

Connectify’ı indirmek için tıklayın…

2016 Güncellemesi: Connectify Birbirinden farklı özellikler sunan çeşitli ücretli sürümlere sahip. Yazılım gelişerek mobil cihazlar üzerinde çok daha geniş imkanlar sunar hale geldi.