ASIMO Artık Daha Hızlı, Daha Akıllı, Daha…

In Haber by Gökay ÖzbudakLeave a Comment

Honda, robot teknolojisinin ne seviyeye geldiğini gözler önüne serdi. İşte yeni robot ASIMO’nun şaşırtan yetenekleri…

Honda’nın meşhur robotu ASIMO’yu bilmeyen yoktur. Ancak firmanın yeni tanıttığı ASIMO eskisinden hem daha hızlı hem daha akıllı hem de daha insansı. 1,21 m boyundaki robot ASIMO artık evinizde içkilerinizi servis edebilir. ASIMO birden fazla parmağı ve alıcıları sayesinde artık çeviklik gerektiren hareketleri de rahatlıkla yapabiliyor. Örneğin içki şişenizi alıyor, kapağını açıyor ve dökülmesin die bir peçete tutarken içkinizi bardağa dolduruyor.

İçkiyi dökmemesi ya da karşısından gelen birini tanıyabilmesi için Honda’nın robot teknolojisi departmanı, meşhur robota alıcılar ekleyerek insansı davranışlarda bulunabilmesini sağlamış. Yani artık ASIMO odaklanabiliyor, dengede durabiliyor ve bir insan gibi çevresindeki eşyaları algılayabiliyor. Honda’nın açıklamalarına göre, ASIMO artık ileri ya da geri de koşabiliyor. 47,6 kg’lık robotun hızı da koşarken saatte 8.8 km’ye kadar çıkabiliyor.

Tabii ASIMO’yu yakın zaman içerisinde evinize bir hizmetçi gibi alabileceğinizi düşünmeyin, Honda halen ASIMO’nun teknolojisini kusursuzlaştırmak için uğraşıyor.