Olympus Zor Durumda!

In Haber by Gökay ÖzbudakLeave a Comment

Özellikle fotoğraf makinesi denilince, uygun fiyata yüksek performans sunan başarılı modelleriyle akla gelen firmalardan olan Olympus, oldukça zor günler geçiriyor. 14 Ekim’de şirketin CEO’su Michael Woodford’un kovulmasının ardından bugüne kadar borsada yüzde 80‘lik değer kaybeden Olympus’un geleceği karanlık.

Firma yakın zaman içerisinde kayıplarını bazı anlaşmalarla örtbas ettiklerini itiraf etmişti. Bunun üzerine firma hakkında İngiltere’de, Amerika’da ve Japonya’da inceleme başlatıldı. Bir aylık bir süre içerisinde 6.7 milyar dolarlık değer kaybeden firmadan, Tokyo Borsası gelirlerini Aralık ayının ortasında açıklamasını istedi. Avukatlara göre hesaplar hakkında gerçek olmayan açıklamalar yapılmışsa firmanın Tokyo Borsası’ından çıkarılması kaçınılmaz.

Eski Olympus yetkilileri yasalara göre 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir. Firma için yapılabilecek en iyi şeyin başka firma tarafından satın alınması gözüyle bakılıyor. Tabii ki şirket hakkındaki incelemeler bitmeden de bunun olması pek mümkün görünmüyor.