Ne Kadar Etkililer?

In Haber, Mobil by Gökay ÖzbudakLeave a Comment

Android cep telefonuzda ya da tabletinizde kurulu olan anti-virüs uygulamaları ne kadar etkili? İşte cevabı…

Akıllı telefonların daha çok kullanılmaya başlanmasıyla beraber, hacker’ların ve virüslerin hedefi de masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara doğru kaymaya başlıyor. Masaüstü ve dizüstü bilgisayar sistemlerinde oldukça iyi ve güvenilir bedava anti-virüs programları bulunurken, aynı durum mobil cihazlar için de geçerli mi? İşte bu sorunun cevabını merak eden AV-test.org, Android Market’teki bedava bulunan anti-virüs programlarını test etmiş. Durum ise pek iç açıcı değil.

Test edilen yedi anti-virüs programının isimleri şu şekilde; Antivirus Free, BluePoint Antivirus Free, GuardX Antivirus, Kinetoo Malware Scan, LabMSF Antivirus beta, Privateer Lite, Zoner AntiVirus Free. En iyi sonucu veren uygulama ise yüzde 32’lik oranıyla Zoner Antivirus Free. Bunu, 172 kötü yazılımın yalnızca yüzde 6’sını bulabilen Kinetoo izliyor. Diğer anti-virüs programları ise yüzde 0’la 172 tane kötü yazılımın birini bile tespit edebilmiş değil.

Yani Android telefonunuzda böyle bir program kurduğunuz için içiniz rahatsa bir daha düşünün çünkü bazı bedava antivirüs programları yalnızca telefonunuzda yer işgal etmekle kalıyor.