USB Bellekte Bilgisayar!

In Haber, Mobil by Ali GüngörLeave a Comment

Televizyona bilgisayar bağlamak ile uğraşmak ya da içerisinde işletim sistemi olan bir televizyon almak… Yakında seçeneklerimiz bununla kısıtlı kalmayacak; zira FXI firması tak ve çalıştır bir ürün ile herhangi bir televizyonu ve monitörü bilgisayara dönüştürmemize imkan tanıyacak.

FXI Technologies tarafından geliştirilen yeni bir USB ürün, USB bellek boyutlarında. Kendi içerisinde bulundurduğu ARM Cortex A9 işlemci 1.2 GHz hızında çalışıyor. Dahası 4 çekirdekli Mali-400MP GPU ve 1 GB bellek ile son derece güçlü… WiFi ve Bluetooth destepine sahip olan ürünün bir ucu USB, diğer ucu ise HDMI bağlantısı şeklinde tasarlanmış. Bluetooth ile kablosuz Bluetooth klavye ve fare bağlanabilen ürünü ister dizüstü bilgisayara, ister bir geniş ekran televizyona bağlamak ve anında çalıştırmak mümkün oluyor. Hafızasına gelince, üzerindeki microSD kart yuvası ile 64 GB’a kadar bellek destekliyor.

İşletim sistemi olarak şimdilik Android 2.3 işletim sistemi kullanan ürünün adı ise Cotton Candy, yani pamuk şekeri. Peki Cotton Candy ne zaman çıkacak? Şu an çalışan prototipleri geliştirilen ürün PC üreticilerine yollanıyor ancak piyasaya çıkması için 2012’nin ikinci yarısını beklememiz gerekecek. Gittiğimiz her yerde geniş ekran bir televizyonu Android işletim sistemli akıllı bir televizyona veya bilgisayar dönüştürme imkanı oldukça çekici görünüyor.