Avrupa’dan İnternet Filtresine Yasak!

In Haber by Ali GüngörLeave a Comment

Türkiye’deki internet servis sağlayıcılar filtre sistemini uygulamaya zorunlu. Peki bakın Avrupa Mahkemesi bu konuda ne diyor?

Son günlerin popüler konularından internet filtresi 22 Kasım’da Türkiye’de devreye girdi. İnternet kullanıcılarının bu konudaki itirazları filtre sisteminin yerleştirilmesini engelleyemedi. Bu filtrenin uygulanması internet servis sağlayıcılara düştü. Peki Avrupa’da durum nasıl?

İngiltere’de British Telecom kendisine verilen yasal emir ile dosya paylaşım sitesi Newzbin 2’ye erişimi kesmek zorunda kaldı. Ancak Avrupa Mahkemesi’nin kararı internet servis sağlayıcıların bu tür bir engelleme ve filtre sistemini uygulamaya koymasına izin vermedi. Mahkeme, internet servis sağlayıcıları bir filtre sistemi kurmaya ve sürdürmeye zorlamanın yasadışı olduğuna karar verdi. Bu kararın gerekçesi olarak da kullanıcıların mahremiyetinin çiğnenmesini gösterdi. Şimdi İngiltere de Avrupa Mahkeme’sinin kararına uymak zorunda. Benzer bir kararın Türkiye’de kurulan filtreleme sistemi için verilip verilemeyeceğini araştırmak ise hukukçulara kalıyor.

Aşağıdaki bağlantıda haberimize kaynak olan bu kararın dosyasını PDF olarak görüntüleyebilir ve indirebilirsiniz…

Avrupa Birliği Adalet Mahkemesi İnternet Servis Sağlayıcı Filtre Hakkında Kararı