Video: VIA’dan Android için Anakartlar

In Haber, Mobil by Ali GüngörLeave a Comment

Köklü teknoloji şirketlerinden VIA Technologies yeni geliştirdiği Android destekli VIA x86 gömülü platformları duyurdu. VIA EITX-3002 Em-ITX kartıyla başlayan destek sayesinde VIA kartlarda Android işletim sistemi kolayca kullanılabilecek. Bu sayede araç içi multimedya sistemleri, elektronik bilgi panoları gibi alanlarda düşük maliyetli ve gelişmiş özelliklere sahip çözümler uygulanabilecek.

VIA yeni kartlarında Android için geniş giriş ve çıkış portları yelpazesi, 1920×1080 yüksek çözünürlük desteği sunuyor. Bunların yanında SMART ETK denilen Embedded Tool Kit sayesinde Android işletim sistemi kullanılarak çevre birimler kontrol edilebiliyor. Bu çevre kontrolü otomobilin elektronik sistemlerini yönetmekten tutun da evde vantilatörü ve ışığı açıp kapamaya kadar uzanıyor. VIA’nın yeni Android destekli ürünleri ile ucuza esnek sistemler geliştirmek ve kullanmak mümkün olacak. Fansız ve -10 +65 derece ortam sıcaklıklarında rahatlıkla çalışan yeni ürünler en son HD medya formatlarını destekliyor.

VIA EITX-3002 ürününde HDMI, VGA, 2xGigabit Ethernet, 2xCOM, 4xUSB, 2xUSB 3.0, ses giriş çıkışları, HDD aktivite LED’leri bulunuyor. Bu kart Windows 7, Windows XP, Windows Embedded Standard 2009, WES7, Debian Linux ve Android 2.2 destekli olarak sunuluyor.