HTC Amerika’da Yasaklanmasını Zafer İlan Etti!

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

HTC ve Apple arasında süregelen patent savaşlarında son çarpışmalardan biri geçtiğimiz günlerde yaşandı. Uzun süredir devam eden patent davalarının sonucunda, HTC’nin Android modellerinin ABD’ye ithalatının Nisan 2012 itibariyle durdurulmasına Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) tarafından karar verildi. HTC bu kararı büyük bir zafer olarak duyurdu!

Neden? Bu karar HTC’nin ABD pazarını tamamen Apple’a kaptıracağı anlamına gelmiyor mu? Aslında hayır, her ne kadar mahkemede ve komisyonda kazanan Apple gibi görünse de, gerçekte bu çarpışmanın galibi HTC. Şöyle ki, aslında Apple tarafından açılan davada, HTC tarafından yaklaşık on farklı patentin çiğnendiği iddia ediliyordu. Oysa mahkeme ve komisyon bu iddiadaki on patentin dokuzunun ihlal edilmediğine karar verdi.

İthalatı durdurma kararına temel olan tek patent ise belki de davanın en önemsiz maddesi ve Android işletim sisteminde kullanılan belirli bir dosya erişim metodunu konu alıyor. Yani HTC’nin olan ürünlerinde herhangi bir donanımsal değişiklik yapmasına gerek yok. Üstelik Android işletim sisteminde yapılacak basit bir yazılımsal değişiklikle bu mahkeme kararı da rahatlıkla aşılabilecek ve HTC ürünlerinin kesintisiz olarak ABD pazarına ithalatı sürebilecek. Daha da önemlisi, bu dava Apple’ın aynı patentleri temel olarak yeniden dava açmasına imkan bırakmıyor. Üstelik Android üzerinde yapılacak basit değişliklerle, diğer Android kullanan üreticilerin de Apple’ın hışmına uğraması önlenmiş olacak. Yani Apple bir davayı kazandı, ama tüm bir savaşı kaybetti denebilir.