Intel Telefon Ve Tabletlere Hazır Mısınız?

In Haber, Mobil by Berker GüngörLeave a Comment

Akıllı telefon ve tablet pazarı gittikçe büyüyen ve ağırlık kazanan bir sektör. Ne var ki dünyanın en büyük işlemci üreticilerinden Intel’in bu pazarda esamesi bile okunmuyor. ARM ve Qualcomm gibi firmaların düşük enerji tüketen işlemcileri hemen her yerde karşımıza çıkarken, Intel yıllardır bu pazardan en küçük pay alabilmiş değil. Ancak bu durum çok yakında değişebilir.

Intel geçtiğimiz günlerde yeni nesil Medfield mobil işlemcisini taşıyan cep telefonu ve tablet prototiplerini basına tanıttı. Bu prototipler referans modeller olarak görev yapacaklar, yani herhangi bir firma bunların tasarımlarından istediği ölçüde faydalanabilir. Cihazlar basına Android 2.3 işletim sistemiyle tanıtıldılar, ancak daha ileri sürümleri de rahatlıkla çalıştırabilecek kapasitede oldukları biliniyor.

Medfield işlemcisine gelince, bu model gerçekte bir önceki Moorestown modelinin yeniden tasarlanmış bir versiyonu. Moorestown ise eski Atom serilerinin daha da gelişmiş bir modeliydi. Ancak Medfield her ne kadar Atom’un torunu olsa da, artık aralarında pek benzerlik kalmamış gibi görünüyor. Bu yeni işlemci tıpkı ARM ya da diğer benzer rakiplerinin yaptığı gibi, gereksiz tüm fazlalıkları atıp, tüm yapıyı tek bir çekirdek üzerinde topluyor. Bu sayede düşük enerji ve ısı profiline sahip, ancak yeterince güçlü bir işlemci mimarisi ortaya çıkıyor.

Peki Intel’İn bu işlemciyle başarı şansı nedir? Doğrusu telefon ve tablet işlemcileri rekabetin yoğun ve rakibin bol olduğu bir saha. Medfield başarılı bir işlemci olsa bile, Intel pazara geç girmenin sancılarını mutlaka yaşayacaktır. Öte yandan sorunsuz çalışan bir Windows 8 ve güçlü bir Medfield işlemcisini bir araya getiren telefon ve tabletlerin müşteri bulmakta zorluk çekmeyeceğine de eminim. Yeter ki üreticiler donanım ve yazılımı aynı anda, olabildiğince sorunsuz entegre edilmiş bir halde piyasaya sunabilsin. Tıpkı senelerdir Apple’ın yaptığı gibi!