Anasayfa Haber Apple Gözü Hidrojene Dikti!

Apple Gözü Hidrojene Dikti!

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın iki yeni patent başvurusu ortaya çıktı. Bunlar alışılmışın dışında, alternatif enerji kaynaklarını ilgilendiren başvurular, haber değerleri de oradan kaynaklanıyor. Bu yeni patentler Apple’ın taşınabilir bilgisayarlarında hidrojen yakıt hücresi kullanılmasına yönelikler. İlk patent bilgisayardaki klasik bataryanın yerini alacak bir yakıt hücresi tasarımını gösterirken, ikinci patent ise daha eski nesil Apple aygıtların şarjını sağlayacak taşınabilir bir yakıt hücresini konu alıyor. Tabii Apple henüz bir isim başvurusu yapmış değil, ama eğer iCell adını seçerlerse ilginç olabilir, en azından Türk tüketiciler için!

Ancak işin doğrusu, taşınabilir cihazlarda kullanılacak hidrojen ya da etanol ile çalışan yakıt hücreleri geliştirme fikri pek yeni değil. Son on yıldır bu konu üzerinde çalışan pek çok firma var ve hatta içlerinden gayet başarılı prototipler üretenler de oldu. Ne var ki günümüz teknolojisiyle bu yakıt hücrelerini üretmenin maliyeti çok yüksek, bu yüzden de piyasada pek alkolik cep telefonu görmüyoruz.

Sonuçta Apple’ın da bizzat yakıt hücresi geliştirmediği bilinen bir gerçek. O halde Apple’ın bu patentleri çıkarmasının ardındaki sebepler ne olabilir? Malumunuz Apple kendi pazarındaki yazılım ve donanıma kesinlikle hakim olmayı düstur edinmiş bir firma. Merhum Steve Jobs’ın yönetime geri döndüğünde yaptığı ilk işlerden biri Macintosh klonlarının fişini çekmek olmuştu. Bu politika aynen devam ediyor. Yani Apple önümüzdeki yıllarda kendi ürünlerini ilgilendirebilecek her türlü gelişmeye karşı patent alıyor. Böylece zamanı geldiğinde, tabii eğer gelirse, “Apple onaylı” olmayan herhangi yakıt hücresinin “Apple uyumlu” olarak satılması mümkün olmayacak. Ve kimbilir, belki o arada birkaç firmaya dava açıp batırma firsatı bile doğabilir?