Anasayfa Haber Çin Uzay Hedeflerini Açıkladı

Çin Uzay Hedeflerini Açıkladı

Çin geçtiğimiz günlerde yayınladığı onyedi sayfalık bir bildiriyle, önümüzdeki beş yıl için uzayda yapmayı planladığı işlerin bir listesini dünyaya duyurdu. Yakın zamanda Beidou GPS uydu ağını kurmak ve bir uzay istasyonu oluşturmak için yörüngeye roketler gönderen Çin’in yaptıkları, yapmayı planladıklarıyla karşılaştırınca hayli sönük kalıyor denebilir.

Bu onyedi sayfalık bildiride yer alan maddeler Çin’in dünya yörüngesinde birden fazla uzay istasyonu kurmaya niyetli olduğunu gösteriyor. Bu istasyonlara çok sayıda mürettebat yerleştirilmesi ve derin uzayın keşfine yönelik projelerin de bu istasyonlarda yürütülmesi amaçlanıyor. Ayrıca bu istasyon ağı kullanılarak başta Ay olmak üzere diğer gezegenlere seyahatlar planlanması da gündemde. Nitekim planlar önümüzdeki beş yıl içinde Ay yüzeyine ilk Çünlü astronotun inmesini ve kalıcı bir Ay üssü için ön çalışmalara başlanmasını da içeriyor.

Öte yandan Çin’in bu beş yıllık planda uzay çöpleri konusunu da gündeme almış olduu görülüyor. Bugüne dek uzay çalışmaları yürüten hiçbir ülkenin bu konuya ciddi bir çözüm getirmek için çalışmadığını düşünürseniz, Çin’in bu problemi gündemine almış olmasının önemli bir gösterge olduğu söylenebilir.

Tabii Çin’in tüm bu projeleri ve daha da fazlasını beş yıl içinde nasıl yapacağı ayrı bir tartışma konusu. İstasyonlar kurmak, diğer gezegenlere gitmek ve yörüngeden çöp toplamak. Bunlar yazması kolay olsa da, ABD ve Sovyetler Birliği gibi dev projelere imza atmış ülkelerin bile altından kalkmakta zorlandığı işler olarak tarihe geçtiler. Şimdi hepsini birden beş yıllık bir plana sıkıştırmak, çoğu uzmana göre pek mümkün görünmüyor. Ancak öte yandan bir de şu gerçek var ki, Çin tüm bu işler için sıfırdan teknoloji geliştirmek zorunda değil. Tüm yapması gereken eski ABD ve Sovyet teknolojileri üzerinden gitmek. Bu da yakın zamanda Ay’ın renginin gerçekten de kızıla dönebileceği anlamına geliyor.