Anasayfa Oyun Interplay Ve Bethesda’nın Fallout Online Savaşı Bitti!

Interplay Ve Bethesda’nın Fallout Online Savaşı Bitti!

Yaklaşık üç yıldır Interplay ve Bethesda arasında süregelen Fallout Online davası en sonunda karara bağlanmış gibi görünüyor. Savaş 2007 yılında Bethesda’nın 5,75 milyon dolar gibi bir para ödeyerek Fallout isim haklarını Interplay’den almasıyla başlamıştı. Interplay, Fallout Online dışındaki tüm olası projelerin haklarını Bethesda’ya satmıştı. Ancak bir süre sonra iki firma mahkemelik oldular.

Bethesda’nın iddiasına göre Interplay bu anlaşmanın şartlarına bağlı kalmamıştı. Interplay’in belirli bir süre içinde gereken parayı toplaması ve oyunun yapımına başlaması gerekiyordu, ancak verilen tarihler geçmesine rağmen projede bir ilerleme olmamıştı. Buna karşın Interplay de bir dava açarak Bethesda’nın Fallout 3 satışlarından vermeyi kabul ettiği payı kendilerine ödemediğini bildirdiler. Sonuç 2009’dan günümüze dek süren uzun soluk bir dava oldu.

Şimdi ise Interplay ve Bethesda arasında bir anlaşmaya varıldığı, böylece davanın sonuçlandığı bildiriliyor. Varılan sonuca göre Interplay’in Fallout Online üzerinde çalışmaya devam etmesi bekleniyor. Ne var ki, davanın bitmesi, Interplay’in sorunlarının kökten çözüldüğü anlamına gelmiyor. Sektörün içinden gelen haberlere göre Interplay zaten bir süredir iflasın eğişinde dolaşıyordu. Fallout Online ise 2007’den beri geliştirilmekte olmasına rağmen, ancak bu yıl Beta aşamasına gelebileceği söyleniyor, çıkış tarihi ise hiç konuşulmuyor. Ayrıca çıksa bile ne kadar ilgi çekecek, orası da şüpheli. Sonuçta MMO pazarında rekabet iyice azmış durumda ve en iddialı oyunlar bile ücretsiz modele yönelmek zorunda kalıyorlar.