Anasayfa Haber Sony Vita Şimdiden İndirime Gitti!

Sony Vita Şimdiden İndirime Gitti!

Sony’nin yeni bebeği Vita daha piyasaya çıkalı ancak iki hafta kadar oldu. İlk olarak Japonya pazarına sürülen cihaz, ilk hafta cesaret verici bir satış grafiği çizse de, ikinci haftayla beraber satış rakamları umulanın çok altına düştü. İlk günden yaşanan sorunlar ve özellikle de henüz oyun listesinin pek kabarık olmaması, Japon müşteriyi Vita’ya karşı giderek daha temkinli yaklaşmaya itmiş gibi görünüyor.

Bu durumda Japon perakendecilere Vita’nın fiyatını ciddi biçimde indirmekten başka pek fazla seçenek kalmamış. Bu haftadan itibaren % 20’ye varan indirimler yapmaya başlayan mağazalar, bu sayede satışları biraz olsun hareketlendirmeyi amaçlıyorlar. Ancak bu indirim Vita’nın sadece 3G modeline uygulanıyor. Üretim maliyeti biraz daha yüksek olan 3G modelinin fiyatı haliyle standart modelden biraz daha yüksek.

Ancak bunun da ötesinde, kullanıcının 3G özelliğinden faydalanabilmek için ayrıca bir veri hattı aboneliği alması gerekiyor, yani işin için aylık ek masraf giriyor. Çoğu kullanıcı ise Vita’yı öncelikle bir oyun konsolu olarak gördüğünden, 3G modelini özellikle tercih etmiyor. Bu da 3G Vita kutularının raflarda yığılmasına sebep oluyor. Bu indirimler Sony’nin Japonya dışındaki ülkelerde yağacağı Vita lansmanlarını nasıl etkiyecek, oralarda da fiyatta bir oynama olacak mı, orası da henüz pek bilinmiyor. Ancak Satışlar böyle giderse, Sony’nin de Nintendo gibi genel bir fiyat indirimine gitmesi pek şaşırtıcı olmaz.