Lenovo’dan Android 4.0’lı Televizyon!

In Haber, Mobil by Ali GüngörLeave a Comment

Cep telefonları ve tabletlerden sonra Android işletim sistemi akıllı televizyonlarla birlikte evlerimize konuk oluyor. Lenovo, CES fuarında yeni Android 4.0 işletim sistemli televizyonu olan Lenovo K91 Smart TV 55’i tanıttı.

55 inç ekrana sahip olan bu televizyon LED arka aydınlatmalı ve 1080p çözünürlüğe sahip. 3D özelliğine sahip olan televizyonun ekran yenileme hızı 240 Hz. Bir tablet ya da dizüstü bilgisayar gibi kendi kamerasına sahip olan televizyonun çerçevesinde 5MP’lik bir kamera var. 1.5 GHz hızında çift çekirdekli bir Qualcomm işlemciye sahip. 1GB sistem belleği, 8 GB dahili hafıza ve SD kart yuvası ile bu televizyon devasa bir tablet bilgisayarı andırıyor.

Lenovo K91 Smart TV 55’in kullanıcı arayüzü Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile mevcut en son sürüm. Lenovo bu işletim sistemi, işlemci ve diğer donanım özellikleri sayesinde yeni akıllı televizyonunun harika grafiklere sahip, konsol kalitesinde oyunlar oynatabileceğini belirtiyor. Uzaktan kumandanın yanında Lenovo’nun akıllı cep telefonu ve tablet bilgisayarlarıyla birlikte kullanılabilen bu TV’nin sesle kontrol edilebildiğini de belirtelim.

Lenovo’nun henüz netleştirmediği tek şey hangi ülkelerde satılacağı, ilk aşama Çin görünüyor ancak sonrası için de fiyat için de bir açıklama yok. Ancak şu bir gerçek ki Lenovo bu donanım özellikleri ve Android’in son sürümünü bir araya getirerek Google TV’nin yapamadığını yapmış görünüyor. Dahası Lenovo bu yenilik ile televizyonunu bir oyun konsolu haline de getirmiş durumda; bakalım tüketiciler nasıl karşılayacak…