Anasayfa Haber Akıllı Mermiler Yakında Savaş Meydanlarında!

Akıllı Mermiler Yakında Savaş Meydanlarında!

En tecrübesiz askerin bile kilometrelerce ötedeki düşmanı rahatça vurmasını sağlayacak güdümlü mermiler geliştirmek yeni bir fikir değil. Nitekim hedefleri arayıp bulan, tanımlayıp vuran silah sistemleri neredeyse yarım asırdır kullanımdalar. Ancak iş tüfek mermisi gibi nispeten küçük bir nesneye güdüm sistemi yerleştirmeye gelince, işler biraz değişiyor. Ancak teknolojinin boyutlarının gittikçe küçülmesi sayesinde, yakında akıllı mermiler savaş alanlarının ayrılmaz bir parçası haline gelecek gibi görünüyor.

Lockheed-Martin firmasının alt kuruluşu olan Sandia Corp tarafından geliştirilen yeni akıllı mermi, bir buçuk kilometre mesafedeki hedefi yaklaşık yirmi santimlik bir yanılma payıyla yakalayabiliyor. Geleneksel güdümsüz mermilerle yapılan atışlarda bu menzildeki sapma payları metrelerle ölçülüyor. Yirmi santimlik yanılma ilk başta yine de çok görünebilir, ancak insan boyutlarındaki hedeflerde bile yine de birşeyleri vurabileceğiniz anlamına geliyor.

Sandia’nın akıllı mermisi yaklaşık on santim boyunda ve yivsiz bir namludan ateşlenmek üzere tasarlanmış, yani hedefe uçarken kendi ekseni etrafında dönme hareketini yapmıyor. Bunun yerine gövdesindeki kanatçıkları kullanarak kendini dengeliyor ve rotasını düzeltiyor. Mermiye yerleştirilen mini optik algılayıcı, mermiyi atan silahtan hedefe tutulan laser ışığını takip ediyor. Merminin içindeki 8 bitlik kontrol yongası ise bu ışığı takip ederek saniyede 30 civarında rota düzeltmesi yapıyor.

Sandia bu merminin gayet rahatlıkla seri üretilebileceğini ve kullanıma girebileceğini söylüyor. Şu an önlerinde tek sorun var, o da kullanılan standart barutun mermi hızını sadece Mach 2,3 civarına çıkarabilmesi. Askeri uygulamalar için daha yüksek sürat gerekiyor, ancak bu da özel karışım barutlarla rahatlıkla çözülebilecek bir sorun.