Turkcell T11 Maxiphone İncelemesi

In İncelemeler, Mobil by Ali Güngör4 Comments

Turkcell T11 Maxiphone incelemesinde sizler için Turkcell’in uygun fiyatlı sunduğu bu küçük Android cep telefonunun ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını araştırıyoruz…

Akıllı ancak uygun fiyatlı bir cep telefonu satın almak isteyenlerin karşısına çıkan Turkcell T11 Maxiphone modelini sizler için bütün detaylarıyla inceledik. Günümüzde cep telefonu satın almak kolay değil, geniş bir seçenekler yelpazesiyle karşılaşıyoruz. Farklı tarzlarda, farklı kullanıcı kitlelerini hedefleyen sayısız marka ve model mevcut. Bir mobil servis sağlayıcı olan Turkcell bu kararı kolaylaştırmak için piyasdaki markaların haricinde kendi adıyla ucuz Android modelleri piyasaya sürüyor. T10 ve T20 ile başlayan ucuz Turkcell cep telefonu dalgası, Turkcell T11 Maxiphone ile devam ediyor.

T20’den daha küçük bir ekrana sahip olan T11 modeli, oldukça eskiyen T10’un yerini almak üzere piyasaya sürülüyor. Güncel bir Android sürümüne sahip T11 Maxiphone, Android işletim sisteminin bütün esnekliğini ve özelliklerini bünyesinde barındıran, ucuz, küçük ekranlı bir cep telefonu.

T11, NFC ve KGS özellikleriyle dikkati çekiyor. Peki ama kalitesi nasıl? Sunduğu ek özellikler var mı? Peki T10 mu, T11 mi yoksa T20 mi? İşte ilk bakıştan ötesinde, Technopat incelemesinin devamında bu soruların yanıtlarını alacaksınız…

Turkcell T11 Maxiphone’un Sunduğu Özellikler

Turkcell’in kampanyalı olarak satışa sunduğu T11 Maxiphone oldukça küçük ve taşıması kolay bir cep telefonu. En büyük avantajı kendi fiyat aralığındaki Feature Phone denilen telefonların aksine gerçek bir akıllı cep telefonunun özelliklerini barındırması oluyor. Android 2.3.5 sürümüyle gelen T11 bu açıdan pek çok cep telefonundan ayrılıyor. Android 2.3.5‘in artılarına birazdan daha detaylı bakacağız.

KGS ve NFC özellikleriyle dikkati çeken Turkcell T11 bu açıdan son derece geniş yeteneklere sahip. Kartlı Geçiş Sisteminde cep telefonunu kullanarak köprü geçişi yapmak ve NFC ile kredi kartı yerine cep telefonunu kullanarak alışveriş yapmak mümkün. Bunlar ne kadar kullanışlı ve ne kadar yaygınlaşacak sorularına ise daha sonra değineceğiz.

Turkcell T11’in T10 ve T20’den en büyük farkı kasa kalitesi oluyor. Hem ön kısmı, hem de arka kasa kapaı son derece kaliteli duruyor. Çinli ZTE firması tarafından üretilen ve gerçek kod adı P728T olan T11, 389 liralık fiyatından beklenmeyecek bir kasa kalitesine ve özelliklere sahip.

Ön yüzünde 3 dokunmatik, 3 de basmatik tuş yer alıyor. Soldan sağa, yukarıdan aşağıya internette arama, seçenekler, geri, arama, ev (Home) ve kapatmak ya da sessize almak için telefon seçenkleri tuşları bulunuyor. Sağ üst kısımda ses açma ve kısma için tek bir tuş ve sd bellek yuvası yer alıyor. SD belleğe bastırıp çıkmasını sağlayabiliyorsunuz. Tepesinde 3.5mm kulaklık girişi ve açma kapatma tuşu bulunuyor. Arka kapağı ise ters çevirdiğinizde sağ alttaki tırnak aralığından bastırarak açabiliyorsunuz.

Ergonomi ve Çoklu Dokunmatik

 

Son derece ergonomik olan arka kapak ve kasa tasarımı sayesinde T11 elinize oturuyor ve kesinlikle kaymıyor. 100 gram ağırlığındaki telefon 102mm 55mm 14.5mm ölçülerine sahip. 2.8 inçlik ekranı oldukça küçük, dokunmatik klavyesinde yazmaya alışmak da büyük tuşlara alışanlar için başta pek kolay değil. Ancak kapasitif dokunmatik ekran teknolojisine sahip olan T11’in ekranı algılama açısından çok başarılı.

Çoklu dokunmatik destekli ekran dokunuşlarınızı başarıyla hissediyor ve kullanırken ekranın küçüklüğü haricinde pahalı telefonlarda olduğu gibi sorunsuzca kaydırıyor, tıklıyor, büyütüp-küçültüyorsunuz. Ekranın görüntü kalitesine gelince, bu fiyata Super AMOLED beklemiyorsunuz değil mi? TFT ekranın çözünürlüğü oldukça zayıf: 320×280 piksel. DPI değeri ise 160×159. Aslında çözünürlükten öte görüntüleme kalitesi düşük. Peki neye göre düşük? Elbette kendi fiyatının kat kat üzerindeki modellere göre düşük. İşte bu yüzden kendi klasmanına göre bakmak gerekiyor ve T11 kendi fiyat aralığındaki cep telefonlarına göre standart bir görüntü kalitesi sunuyor.

Kamera

Üzerinde 3.2 megapiksellik bir kamera bulunan T11’in otomatik odak ve flash özellikleri yok. Kamerası 30 FPS MPEG4 H264 QVGA video kaydedebiliyor. Ne fotoğraf ne de video kalitesi parlak değil. Açık havalarda manzara çekebilirsiniz ama kapalı ya da ışıksız alanlarda güzel fotoğraflar çekemezsiniz.

Benchmark

Turkcell T11 Maxiphone Benchmark’larda beklediğimiz üzere düşük notlar aldı. Uygun fiyatlı bir cep telefonu için performansı oldukça iyi.

Oyun

 

 

İşlemci ve grafik çipi gücüne gelince, Qualcomm 600Mhz işlemci ve Adreno 200 grafik çipi kullanıyor. Angry Birds dahil pek çok Android oyununu rahatlıkla oynadık. Elbette bu telefon mevcut donanım gücüyle asla bir mobil oyun canavarı olmayacak. Zira iyi bir dokunmatik ekranı olmasına karşın  Işık, yön, hareket ve hızlanma algılayıcıları yok. Canınız sıkıldığında üst düzey telefonlardaki bu özellikler olmasa da biraz oyun açıp dinlenebilirsiniz.

Ses ve Müzik

Turkcell T11’de Turkcell Müzik sayesinde radyo dinleyebiliyor ve parça indirebiliyorsunuz. Bunun maliyeti ise veri kullanım ücreti oluyor, kısacası internet kotanızdan götürüyor. Turkcell Müzik hizmetini kullanmak için Turkcell şifresi almanız gerekiyor. E-posta adresiniz ile ücretsiz kayıt olabiliyorsunuz.

T11’i bilgisayarınıza USB ile bağlayıp kolayca içine MP3‘lerinizi atıp dinleyebilirsiniz. Beraberinde gelen kulaklığın sesi ve kalitesi çok zayıf; ancak kaliteli bir kulaklık taktığımızda müzik kalitesinin çok iyi olduğunu farkettik. İyi bir kulak içi kulaklık ile keyifle müzik dinleyebilirsiniz. Avrupa’dan Türkiye’ye ithal edilen pek çok telefonda bulunan ses güvenliği özelliği sesi en fazla yüzde 60’a kısıtlar, işte bu negatif özellik Çin’den gelen T11’de bulunmuyor, bu sayede sesi sonuna kadar açabiliyorsunuz ve güçlü bir ses çıkışı elde ediyorsunuz.

Telefonun arka kısmındaki hoparlör, kamera korumasının yükseltisi sayesinde masa üzerinde bile yerden biraz yüksekte kalıyor ve bu sayede çalan telefonun sesini zemin boğmuyor. Bu ince detay düşünülmüş ya da düşünülmemiş önemli değil; önemli olan fark yaratması… Telefonun zil sesi uzaktan rahatlıkla duyulabiliyor, üzerindeki hoparlör de boyutuna göre oldukça güçlü ses veriyor ve ucuz telefonlardaki gibi cızırdamıyor. Bütün bunlara karşın elbette küçük bir cep telefonundan masaüstü hoparlörlerinizin kalitesini beklememelisiniz.

Turkcell T11 Maxiphone Ödeme Seçenekleri ve Fiyatlar

Turkcell T11 Maxiphone’u peşin olarak 389TL’ye satıyor ve yanında şunları sunuyor:

 • Her yöne 250 dakika
 • 250 MB İnternet
 • Mobil TV
 • Toplam 50 şarkı hediyesi
24 Aylık kontrat imzalayarak aylık  14.90TL’ye alabilirsiniz. İlk üç ay 250 MB internet paketi hediyesi oluyor.
İnterneti yoğun kullanmayı planlıyorsanız bir internet paketiyle birlikte satın almalısınız. Fiyatlar şöyle:
12 Ay 24 Ay
Turkcell T11 + İnternet Paketi Turkcell T11 + İnternet Paketi
250 MB 43.50 TL 27.50 TL
1 GB 53.50 TL 37.50 TL
4 GB 62.50 TL 46.50 TL

Bağlantı Seçenekleri

Standart bir MicroSD yuvasına sahip olan cep telefonu yine standart 3.5 mm kulaklık jack’iyle müzik dinlemeye ve kulak-mikrofon setiyle görüşme yapmaya imkan tanıyor. Bluetooth setlerle de kullanılabilen cep telefonu artık standart hale gelen micro USB portuna sahip. Bu Micro USB portu cep telefonunu standart bir şarj cihazıyla ya da micro USB kabloyla USB portuna takarak şarj etme ve veri alışverişi yapma imkanı sunuyor.

T11’i denerken bir başka cep telefonunun micro USB kablosunu ve piyasada bulunan USB şarj adaptörünü test ettik ve hiçbir sorunla karşılaşmadık. Kendi kutusundan çıkan seyahat tipi şarj cihazı, micro USB kablo ve ZTE marka kulaklık telefonu alınca masraf yapmanıza gerek bırakmıyor.

Telefon içerisinde 2GB’lık markasız bir micro SD kart ile birlikte geliyor. Kendi dahili hafızasında sadece 80 MB boş yer olduğu için bu gerçekten gerekli… Elbette bu telefonda müzik dinlemek ve film izlemek isteyenlerin daha yüksek kapasiteli bir micro SD bellek kartı satın alması kaçınılmaz.

HSDPA 900 / 2100 bağlantı standardına sahip bu telefon internete 3G ya da WiFi üzerinden oldukça hızlı bir bağlantı sağlıyor. Yaptığımız hız testinde 439.56 Kbps hızı gördük yani 3.51648 Mbps ile bağlantı. 7.2 Mbps kapasitesi olan 3G bağlantısında Türkiye’de standart olarak elde edilen değerler 4 Mbps civarında, yani T11 3G hız testinde oldukça başarılı oldu.

WiFi standartlarında ise Wi-Fi 802.11 b/g teknolojilerini destekliyor. N standardını desteklememesi üzücü, N standardını destekleseydi çok daha uzak mesafeden ve çok daha hızlı bağlantı imkanı sunacaktı. Mevcut gücüyle de kablosuz modemin olduğu ofisten çıkıp duvarın ve çelik kapının 10 metre ardındaki merdivenlerden WiFi bağlantısını ve veri akışını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

Android İşletim Sistemi ve Root

Android 2.3.5 işletim sistemi ICS yani Android 4.0 öncesinde en güncel ve başarılı cep telefonu işletim sistemi. Turkcell T11 mevcut donanım gücüyle ICS’yi kaldıramayacağı için bu telefonun yazılım kapasitesi de zaten olabileceği kadar iyi, bir başka deyişle daha üst sürümlere yükseltmek pek mümkün değil. Öte yandan Android 2.3.5 önceki sürümlere göre düşük donanım gücüne sahip cihazlarda çok daha hızlı ve akıcı çalışıyor. Turkcell T11 Maxiphone da son derece akıcı bir kullanıma sahip.

Turkcell T11 mod meraklılarını biraz üzecek, zira her ne kadar Racer 2 ROM’larının kullanılabildiğine yönelik haberler ortalıkta dolaşsa da şu an hiçbir Root yöntemi bu cep telefonunda işe yaramıyor. Androdi 2.3.5’te bu açıklar ortadan kaldırılmış durumda. Yurtdışında yaygın bir cep telefonu olmadığı için de gelecekte pek bir modifikasyon beklememek gerekiyor. Alıp mevcut haliyle ve Turkcell uygulamalarıyla dolu olarak kullanacaksanız sizi üzecek bir şey değil.

Sonuç

Sonuçta Turkcell T11 Maxiphone, güçlü Android özellikleriyle dolu, üzerine NFC ve KGS yetenekleriyle donanmış, çok uygun bir fiyata bütün özellikleri tek bir paket haline getirmiş, son derece başarılı bir cep telefonu. Testlerimizde ve incelememizde üst düzey telefonlarla değil, kendi fiyat ve performans aralığındaki cep telefonlarına göre kıyaslama yaptık ve sizlere bu sonuçları sunduk.

Turkcell T10 yerine kesinlikle T11 tercih edilmeli, ancak küçük bir ekranda dokunmatik kullanamıyorsanız daha geniş ekranı ile T20 sizin için çok daha uygun olacaktır.

2.8 İnçlik ekrana alışırsanız da bu fiyata rahat bir çoklu dokunmatik-Android cep telefonunun keyfini sürebilirsiniz. Bütün bu özellikleri ve fiyatıyla Turkcell T11 Maxiphone, incelemeyi yaptığımız 2012 Şubat ortası itibariyle kendi klasmanında Technopat En İyi Fiyat/Performans ödülü almaya hak kazanıyor.

Technopat Notu: 5/5

Teknik Özellikler

Turkcell T11 Maxiphone Cihaz Detayları

3G Network HSDPA 900 / 2100
Boyutlar 102x55x14.5 mm
Ağırlık 100 gr
Ekran Tipi TFT capacitive dokunmatik ekran
Ekran Boyutları 2.8 inç, 320×240 piksel
Dahili Hafıza 256 MB RAM
Kart Yuvası microSD girişi
3G HSDPA 7.2 Mbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth Var
Kamera 3.2MP
Video Var
2. Kamera Yok
İşletim Sistemi Android OS, v2.3.5 (Gingerbread)
İşlemci 600 MHz
Radyo Yok
GPS A-GPS desteği
Pil Standart pil, Li-Po 1100 mAh
Bekleme Süresi 200 saate kadar
Konuşma Süresi 4 saate kadar

 

Öne Çıkan Özellikler

NFC: Near Field Communication olarak açılan NFC, yakın alan iletişimi anlamına gelir. NFC çipi barındıran cep telefonları yakında bulunan NFC uyumlu cihazlarla irtibata geçebilirler. Bu sayede Turkcell T11’de kredi kartı bilgilerinizi tanımladığınızda, kart yerine cep telefonunuzdan para aktarımı yapabiliyorsunuz. Daha önce pahalı modellerde görülen bu özellik artık uygun fiyatlı ceplerde de yer alıyor.

KGS: Kartlı Geçiş Sistemi şeklinde açılımı yapılan KGS Türkiye’de köprü geçiş ücretlerini ödemede hız ve kolaylık sunuyor. Turkcell T11’in KGS sistemi son derece kullanışlı bir şekilde çalışıyor. Çok şarj tüketmediği için de pek endişelenmeye gerek yok. Bir araç kitiyle telefonunuzu arabanızda da şarj edebilirsiniz.

GPS: Global Positioning System olarak açılan GPS sayesinde cep telefonunuzdan bulunduğunuz konumu görebilirsiniz. Google Latitude, Maps gibi hizmetlerden telefonunuzda yararlanabilirsiniz. Yaklaşık 60 metrelik yanılma payıyla otomobillerdeki GPS cihazlarının yerini alacak kadar iyi olmasa da çeşitli durumlarda işinize yarıyor.

3G: Son derece hızlı bir internet bağlantısı standardı. Yeni nesil cep telefonları 3G ile internet sayfalarını son derece hızlı açabiliyorlar.

WiFi: Kablosuz ağlara bağlantı seçeneği sayesinde mobil internet kotanızı bitirmeden uygulama indirebilir, maillarınızı kontrol edebilir ve video izleyebilirsiniz.

Bluetooth: Cihazlar arasında kablosuz veri aktarımı için kullanılan geniş destekli bir standarttır.

Beraberinde Gelen Uygulamalar ve Özellikler:

 • Facebook
 • Twitter
 • Docs2Go
 • Gmail
 • Google Market
 • Google Haritalar
 • Google Talk
 • Google Latitude

 

 

 

 • Turkcell Videobul
 • Turkcell Gündem
 • Turkcell Rehber Plus
 • Turkcell MobilTV
 • Turkcell Müzik
 • Turkcell Yedek
 • Turkcell Pusula
 • Turkcell Güncel
 • Turkcell Online İşlemler
 • Turkcell Nimbuzz
 • Turkcell CepT Cüzdan NFC uygulaması
 • Turkcell Rehber Plus
 • Turkcell Videobul
 • Turkcell T-Market
 • Turkcell Kolay Kazan

 

 • Akşam Gazetesi Kısayolu
 • Çağrı Kaydı
 • Not Defteri
 • Hesap Makinesi
 • Takvim
 • Yedek
 • Kronometre
 • Navigasyon
 • Haberler ve Hava Durumu