Google Chrome internet tarayıcı

Google’dan “Takip Etmeme” Tuşu

In Haber, Mobil by Ali GüngörLeave a Comment

Google Chrome internet tarayıcıGoogle’ın gizlilik politikasını sadeleştirmesi herkesin hoşuna gitmedi. Hayatımızda Google arama motoru, YouTube, Chrome internet tarayıcı, Android işletim sistemli cep telefonları ve daha fazlasıyla önemli bir yere sahip olan  Google ağır eleştiri altında.

Geçtiğimiz günlerde bütün kullanıcıların karşısına çıkan yeni gizlilik politikasının artı yönleri olduğu kadar, ağır eleştirilere yol açan yönleri de oldu. Basitçe özetlemek gerekirse bu yeni politika 60’tan fazla Google hizmetinin gizlilik sözleşmesini okuması ve anlaması kolay tek bir anlaşma haline getiriyor. Bütün Google hizmetlerindeki ayarları tek seferde yapmayı mümkün kılıyor. Kullanıcılardan elde edilen veriler arama sonuçları ve hizmetlerin geliştirilmesinde kullanılıyor.

Ancak bunu yeterli bulmayan sivil toplum örgütleri Google’ı basitçe “Takip Etmeme” tuşu koymaya zorluyor. Yeni tuş Google Chrome tarayıcıya eklenecek ve tıklandığında Google internet üzerinde kullanıcının yaptıkları hakkında veri toplamayacak. Henüz bütün detayları kesinleşmemiş olan bu yeni tuş, Chrome’un Incognito, yani gizli sörf modundan farklı olacak.