Uzaya Uzanan Asansör

In Haber by Özay Şen2 Comments

Hayalgücünün sınırlarını zorlayan asansör fikri tabi ki Japonya’dan çıktı.

İnsan ırkı ilk defa 1957 yılında Laika adlı köpek ile uzaya çıkabilme düşüncesini gerçekleştirmiş, bunu takip eden yıllarda ise Yuri Gagarin’in uzaya fırlatılması ve Apollo 11’in ay yüzeyine inmesi takip etmiştir. Jules Verne’in dahi hayallerini gerçekleştiren Ay yolculuğu insanların artık galaksimizin uzak köşelerine gidebilme hevesini kabartmıştı. Gelişen teknolojinin bu fikir karşısında oldukça ilkel kalması ise bu hissiyatı törpülemekten çok körüklüyordu. Mars’a ulaşmak, yıldızlararası yolculuk ve hatta ışık hızında yapılan seyahatlar bunlardan yenileriydi.

Japonya’da ki Obayashi Corparation, belki bu fikirlerden birini gerçekleştirmeyecek ama büyük bir projenin ilk adımlarını attılar. Firma’nın duyurduğu projeye göre yeryüzünden dünya yörüngesinde bulunan bir uzay istasyonuna, 96 kilometrelik bir asansör yapma başarısı gösterilebilir. Şu an için araştırma çalışmaları sürdürülmekte. Maliyet, yapım ve aracın konulacağı yer şu an için en çok kafa karıştıran sorunlar. Obayashi Şirketi 2050 yılında bu işe girişebileceğinden oldukça emin.

Böyle bir asansörün yapılması ise bir çok yönden kazançlı. Bir kere böyle bir araç dizayn edilip, planlanan şekilde hayata geçirebilirse uzaya çıkma masrafları oldukça düşecek. Yeryüzünden fırlatılan her uzay gemisi, milyonlarca dolara mal oluyor. Ayrıca uzay istasyonlarında kalıp, araştırmalar yapan astronotlar daha uzun süre burada çalışmalarına devam edebilecekler. Sürekli olarak malzeme nakliyatı gerçekleştirildiği düşünüldüğünde yukarı da hiç sıkıntı çekmeyecekleri malum. Eve dönüş konusunda ise biraz sıkıntı çekecekler.

Şimdiki çalışmalara bakıldığında yaklaşık olarak saatte 200 km hız ile yukarı çıkartılabilecek. Bu hızla 96 kilometrelik yol 1 haftalık bir yolculuğa patlayacak. O yüzden bol bol kitap alıp, mp3 çalarınıza yeni parçalar atmak en iyisi. Oldukça iddialı bir proje olmasına karşın bir o kadar da zor gözüküyor. İşin başında Japon bilimadamları varsa bu çalışma nedense o kadar da imkansız gözükmüyor.