Günün Videosu: Kara

In Oyun by Özay ŞenLeave a Comment

Quantic Dream’in yeni grafik teknolojisi ile geliştirdiği video kamuoyuna sunuldu.

5 – 9 Mart arasında gerçekleşen ve hala süren GDC ( Game Developers Conference – Oyun Geliştiricileri Konferansı) büyük olaylara sahne oluyor. Bir çok firmanın tanıtımlarını beklerken ve daha önceden belirttiğimiz Valve’in Steam Box duyurusunu görmek isterken Quantic Dream son çalışmasını oyunseverlerin beğenisine sundu.

Quantic Dream’in başarısı sitemizde daha önce bir dosya konusu olmuştu. Yaptıkları sinematik oyunlar ve kullandığı arayüz teknolojisi ile yükselen bir yıldız olarak kendine büyük şirketler arasında yer bulmuştu. Fahreneit – Indigo Prophecy ve Heavy Rain başarısının ardından yeni gelecek oyun haberleri merakla beklenmekteydi.

Firma beklenileni konferansta vererek yeni bir video yayınladı. Aynı Heavy Rain’de yapığı gibi bir demodan çok hem oyuna bir öninceleme, hem de kullanacakları arayüzün nasıl olacağını gösteren bir video sundular. Stüdyonun kurucusu ve CEO’su David Cage’in hazırladığı videoda bir robotun yapım aşamasını görüyoruz. Isaac Asimov‘un I, Robot romanından fırlamışçasına bir robot karşımızda adım adım birleştirilmekte. Yöneticinin komutlarına yanıt veren robot Kara’ya, Veronica Mars dizisinden de tanıdığımız Valorie Curry hayat veriyor. Böylece kısa videonun isminin robottan geldiğini de öğrenmiş oluyoruz.

Cage’in açıklamasına göre videoda gördüğümüz tüm özellikleri kullanabileceğimiz robot karakterin çekimlerinde 65 farklı kamera algılayıcısı kullanılmış. Heavy Rain’de ise bu sayı 28 kameraydı. David Cage video ile alakalı olarak ” Çalışmalarımız devam ediyor. Şu an üzerinde çalıştığımız proje PS3 grafiklerini sonuna kadar kullanıyor. Ancak PS3’ün 3 senelik bir konsol olmasından dolayı olabilecek yeni teknolojilere göre de bir versiyonunu da hazırlamaktayız.” açıklamasında bulundu.

En azından 2 sene kadar daha bekleyeceğimiz bu göz dolduran oyunun başarısının, Heavy Rain’den aşağı kalır bir yanının olacağını düşünmüyorum. Şimdilik sizleri bu güzel video ile başbaşa bırakıyorum.