Counter-Strike Global Offensive Haberleri

In Oyun by Özay Şen1 Comment

Valve’in yeni nesil Counter-Strike için yaptığı yeniliklere sıcak bir bakış.

Counter-Strike, ülkemizde başta olmak üzere, oyun dünyasında en fazla oynanan çok oyunculu FPSlerden biri. Halen 1.6 versiyonu, yeni çıkmış versiyonlarına nazaran daha fazla oynanıyor. Takvimler 12 Ağustos 2011’i gösterdiğinde, yeni bir Counter-Strike oyunu için çalışmalara başlanıldığı haberi gündeme düştü. Valve ve Hidden Path Entertainment tarafından hazırlanacağı söylenen Global Offensive, yeni nesil grafikleri ve oynanış tarzıyla PC, Xbox 360 ve PS3 platformları için çıkarılacağı duyuruldu.

2012’nin ilk çeyreği olarak kabul edilen oyunun çıkış tarihi, kapalı beta sürecinin uzaması ve oyuna sürekli eklenen yenilikle, değişikliklerden ötürü yaz mevsimine uzatıldığı belirtildi. Diğer FPS oyunlarına nazaran, oyuncunun hasar aldıktan sonra kendini iyileştirememesi, para kaynağı yüzünden alınamayan silahlar ve iyi bir oyuncu olma gereksinimleri yüzünden hatayı affetmeyen bir oyun olarak ünlenmişti. Bu havanın korunması için firma tarafından sürekli olarak kontrol edilen ve 30 Kasım’dan beri kapalı betası süren oyun hakkında duyurulmuş bir kaç yeniliği sizlerle paylaşalım dedik.

Yenil Nesil Teknolojiyi Takip Etmek

Counter-Strike, Half-Life için kullanılan grafik arayüzü kullanmaktaydı. 2004 yılında çıkan yeni versiyonu Counter-Strike Source, atası gibi Half-Life 2 için geliştirilen Source Grafik Motorunu kullanıyordu. Eski oyuncular tarafından pek ısınılamayan bu görüntüler yüzünden CS:S, pek itibar görmemiş, kendi oyuncu kitlesini yaratmıştı. CS:GO için Valve tarafından geliştirilen yeni Source moturunu kullanacak. Daha önce Portal 2’de kullanılan bu arayüzün geliştirilmiş bir versiyonunu göreceğiz. Şimdilik yayınlanan videolarda ve kapalı-beta süresince ortaya çıkan görüntülerden anladığımız kadarıyla, oldukça yenilikçi ve piyasada ki diğer multi-FPS oyunlarına kafa tutacak bir arayüz motoru kullanılacak.

Rakibe Karşı Üstün Olmak

CS:GO ile bildiğimiz tüm silahlara da yeni bir cila çekiliyor. Üstüne 8 adet yeni silah ekleneceği de cabası. Bunlardan en dikkat çekeni, Molotof kokteyli. Ortalığı cehennem sıcağına çevirip, oyunun gidişatını değiştirebilecek yeni “atılabilir silahımız” rakip oyuncunun üzerine basmasıyla can alıcı özelliğini ortaya koyuyor. Ateşin rakibe hasar vermesi, dar koridorların geçilmez hale getireceğe benziyor. Bu silaha karşılık olarak Deploy Grenade adı verilen yeni bir tür el bombası da ekleniyor. Oyuncu bu el bombasını kullanarak, rakibinin kafasını karıştırabiliyor.

Şöyleki, CS oyunlarında bulunan sol üst köşedeki radarda silah çatışmasının bulunduğumuz bölgeye göre nerede kaldığı gösteriliyordu. Deploy Grenade kullanarak aslında olmayan ufak çatışma sesleri çıkartıyoruz. Ne kadar kullanışlı olduğu, bombayı elinde tutan oyuncunun tecrübesine kalacak gibi gözüküyor.

Dikkat çeken yeni silahlardan birisi de Zeus x27 adı verilen Teaser Tag. Genel olarak günümüzde polisler tarafından kullanılan ve ateşlendiği zaman makinaya bağlı kablosundan insana ufak bir felç geçirtecek elektrik akımı gönderiyor. Bıçakla rakibinizi öldürüp onu küçük düşürmekten sıkıldıysanız bu silah, düşmanı sinir etmek için birebir.

Silahlarda ki karşılıklı güç dengesini sağlamak amacıyla, yeni ayarlamalar yapılacak. Ateş gücü, şarjörün kapasitesi ve hassasiyet gibi ince detaylara düzeltmeler geleceği belirtildi.

Tanıdık Gelen Yabancı Yerler

Şu an için 16 adet harita olacağı belirtildi. 8 tanesi, üzerinde hem görüntü açışısından hem de oynanabilirlik açısından değişiklik gösteren, klasik CS haritaları. Aztec, Dust, Dust2, Inferno, Italy, Nuke ve Office olarak seçilen bu 8 harita en çok ve en bilindik bölgeler. 8 tane ek harita olarak, yeni oyun tarzı olan Arsenal’e uygun, Baggage, Shoots, Shorttrain, Bank, Lake, Safehouse, Sugarcane ve Stmarc. Her yeni haritanın kendisine has bir teması olacağı aşikar.

Arsenal oyun tarzı ise yeni eklenen bir özellik. Daha önceden c-4 yerleştirme ve rehine kaçırma görevleri üzerine dayalı haritalara ek olarak Arsenal adında ki yeni oynanabilir mod getiriliyor. Bu yeni mod ise oldukça tanıdık. CS 1.6 ya da CS:S oynayanlar bilir, Gun-Game adı verilen bazı özel modlu haritalar bulunmaktaydı. Bu modlarda oyuncu, basit bir tabanca ile oyuna başlar, öldürdüğü adam sayısı yükseldikçe silahı otomatik olarak değişirdi. Yeni haritalar bu “hızlı ve eğlenceli” oyun türüne göre ayarlanmış ufak yerler olacak.

Teknik Değişiklikler

En başta tabiki oyunun “oynanabilir” arayüzünün yani HUD denilen kısmın değişeceği aşikar. Yeni sprayler ve crosshairler ekleneceğe benziyor. Ancak bunların arasında en dikkat çekici ve halen tartışma konusu olan Bomb Defuse-Kit yani Bomba İmha Takımı.

Klasik oyunda kullanılan C4 yerleştirme haritalarında, Counter-Terorist takımı, Teroristlerin belli bölgelere yerleştirdiği bombaları bu takım aletleriyle çözüp oyunu kazanabilmekteydi. CS:GO ile birlikte bu duruma bir kısıtlama getiriliyor. Bu takım taklavatın her oyucunun alabilmesi yerine, her tur başında sadece 2 oyuncuya verilecek olması ve aletlerin başka bir oyuncuya devredilememesi kafaları karıştıran en büyük sorunlardan biri gibi gözüküyor. Beta-Test’i oynayan oyuncuların bir kısmı bunu oldukça gereksiz görürken bir kısmıda oyunu dengelemek amacıyla başarılı bir çözüm olduğu kanaatinde.

Oyunu değiştiren bir başka Teknik düzenleme ise 2 farklı oynanış biçiminin getirilmesi. İlki Casual denilen oyuncuların keyfine baktığı oyunlar. Karşı takım ile konuşabilme imkanı, rahat oynanabilirlik, herkese istediği silahı seçme seçeneği, friendly-fire’ın olmayışı sizi oldukça geyik oyunların içerisine atabilir.

Ama ben profesyonel oyuncuyum bu tarz şeylere ihtiyacım yok sadece ağzıma sıkıştırdığım bıçak ile tüm takımı yenebilirim diyorsanız Competitive Mod size göre. Tüm klasik CS zorluklarının bulunduğu, takım halinde saldırmanız gereken daha önce belirttiğimiz “hatayı affetmeyen” oyun türü için gideceğiniz yol Competitive Mod olacaktır.

Bu kadar profesyonel oyuncunun arasına “noob” oyuncuların katılmaması için daha önce bir çok online oyunda izlenen basit bir yol izlenecek. Ranked Match-Making denilen bu uygulamada, başarılı olduğunuz kadar yani seviyeniz kadar olan serverlara girebiliyorsunuz. Böylece emekleme döneminden, hardcore oyuncu dönemine geçene kadar kendi “yaşıtlarınız” ile oynama imkanınız oluyor. Bu da oyun içi dengenin bozulmamasını sağlıyor.

Valve’in getirdiği en büyük yeniliklerden diğeri de CS:GO da PC oyuncuları ile PS3 oyuncuları aynı haritada yeteneklerini sergileyebilecekler. Şahsi görüşüm tarafından FPS oyunlarının klavye-mouse ikilisi ile daha iyi oynandığını savunmamdan ötürü, konsol sahiplerinin kontrolleri ile bu gibi durumda PC oyuncularına karşı nasıl üstünlük sağlayacakları tam bir muamma. Konu hakkında Valve firmasının yetkili ağızlarından biri olan Chet FaliszekKonsollar için oyuna ekleyeceğimiz herhangi ekstra bir uygulama yok. Eğer oyunu oynamaya hazır değillerse, oynamasınlar ” açıklamasında bulundu.

Son Atış

Genel olarak oyunun hatları ortaya çıkmaya başladı. Şanslı olanlar beta-test süresini değerlendiriyor. Oyunla birlikte yapılan son rötüşlar arasında:

  • PS3 sahipleri, DualShock 3, PlayStation Move ve USB üzerinden mouse/klavye desteği alabilecek.
  • Konsol oyuncuları bölünmüş ekran üzerinden karşılaşma yapabilecek.
  • Diğer oyunculardan sıkıldığınızda Botlarla oynayabilme imkanı sunulacak.
  • Radio konuşmaları üzerinde yenilikler olacak. “Fire in the Hole!” yerine atılan bombaya göre tepki verilecek.
  • Oyun sadece indirilebilir içerik olarak sunulacak.

Valve’in ilk oyun üzerinden 12 yıl geçmesinin ardından bu denli büyük bir kampanya ile çalışmaya başlaması karşımıza oldukça iddialı bir Counter-Strike koyacağa benziyor. Takipçilerinin beğenileri nasıl olacak bilinmez ama Call of Duty Modern Warfare 3 ve Battlefield 3’ün çekiştiği multi-FPS oyunlarında bir üçüncü büyük olarak parlayabilir.