Anasayfa Haber Seagate’ten Yeni Sabit Disk Teknolojisi!

Seagate’ten Yeni Sabit Disk Teknolojisi!

Günümüzde kullanılan sabit disklerin teknolojisi manyetik metal tambur sistemine dayanıyor. Bu teknolojide kobalt-platinyum alaşımından mamul manyetik plakalar kullanılıyor, bu plakaların üzerindeki veri kayıt noktaları ikili sisteme göre veri kaydediyor. Ne var ki bu teknikte veri kayıt noktalarının boyutları en çok 25 nanometreye kadar küçültülebiliyor, daha küçük noktalar ısı değişimleri yüzünden dengesizleşiyor ve üzerindeki veriyi kaybediyorlar. Bu yüzden modern bir sabit disk en fazla 3 TB veri kaydetme alanına sahip olabiliyor.

Ancak Seagate şimdilerde “ısı destekli manyetik kayıt” adını verdikleri bir teknik üzerinde çalışıyor. Bu teknikte plakalar belirli bir ısıya ulaştırılarak, dengesizlik sorunu çözülmeye çalışılıyor. Zaten normalin üzerinde ısınmış olan plakalar üzerindeki veri kayıt noktalarını dengesizleşme sorunu yaşamadan daha da küçültebilmek mümkün olabiliyor.

Tabii bunun için disklerin yapıldığı materyalin de uygun olması lazım, demir-platinyum alaşımların bu işe daha uygun olduğu gözlenmiş. Bu alaşımdan yapılan manyetik plakalar, laser ile uyarılarak kullanılıyorlar. Laser ışını veri kayıt noktasına vurduğunda onun manyetik değerini değiştiriyor, böylece veri depolanmış oluyor. Bu yöntemde veri kayıt noktalarının boyunu rahatlıkla 25 nanometrenin altına çekmek mümkün oluyor.

Peki bu teknikle çalışan bir sabit disk ne kadar veri tutabilir? Deneyler eski teknikle 3 TB depolama kapasitesi olan bir sabit diskin, bu yeni teknoloji sayesinde 60 TB boyuta ulaşabildiğini göstermiş! Peki bu teknoloji ne zaman son kullanıcının eline ulaşacak? Şimdilik bu belli değil. Yeni teknolojinin henüz emekleme aşamasında olduğu, bir kaç sene içinde çok daha dengeli ve üretilebilir prototiplerin geliştirileceği ümit ediliyor. Tabii o zamana kadar SSD teknolojisinde ne gibi yenilikler olur, orası da meçhul. Fakat üreticiler plakalı disklerden kolay kolay vazgeçmeyecek gibi görünüyor.