Anasayfa Makale Pratik Windows 7’de 16-Bit ve Ms-Dos Tabanlı Programları Açmak

Windows 7’de 16-Bit ve Ms-Dos Tabanlı Programları Açmak

Bu ufak pratik bilgi sayesinde internet üzerinde bulunan binlerce MS-dos programı arasından doğrusunu bulmaya çalışmayacaksınız.

İşletim sistemlerinin yükseltilmesi, eski programları açmamızı engelliyor. Eğer nostalji yaşamayı seven biriyseniz ve bu programlarla çalışmalarınızı sürdürüyorsanız, hala bilgisayarınızda ikinci bir disk üzerinde Windows 98 yüklü olabilir. Artık bu tür atraksiyonlara girmenize gerek yok. Birazdan anlatacağımız ufak bilgilendirme sayesinde 16-Bit ve MS-Dos tabanlı programları açmak çocuk oyuncağı olacak.

Öncelikle dikkat edilmesi hususların başında bu tarz programlar, Windows 3.0 ya da 3.1 işletim sistemleri kullanılarak yazılıyor. Windows 7 bu tarz programları oluşturduğu sanal bir birimde okumaya çalışıyor. Böyle bir durumla karşılaşıldığında Windows 7 üzerinde, 2 tane açılan 16-Bitlik program ya da MS-Dos tabanlı sistemlerden biri çakışıyor ya da çöküyor.

Bu durumu düzeltmeniz amacıyla kullandıkları ortak hafızayı bölme yoluna gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şu adımları teker teker takip etmek:

  1. Programın masaüstünde bulunan ikonuna sağ-klik yapıp özellikleri seçin (Eğer programın bir ikonu yoksa, oluşturup o ikon üzerinden özellikleri seçin).
  2. Açılan ufak pencerede yukarıda ki sekmelerden Gelişmiş (Advanced) ayarlarına gidin.
  3. Gözüken pencerede “Run in Separate Memory Space – Ayrı Hafızada çalıştır” kutucuğunu işaretleyin.
  4. Tüm pencereleri kapatırken onay tuşuna basın ve sonra programı çalıştırın.

NOT: Programı çalıştırabilmek için bu konuma getirdiğiniz de size ait olan hafızadan kullanacaktır. Eğer daha fazla program açmak ve bunu aynı anda yapmak istiyorsanız her zaman için yukarıda belirtilen adımları takip edin. Böylece daha verimli çalışmalar yaparsınız.