Anasayfa Haber Deniz Altı Fiberoptik Kabloları ve İnternet Hızı

Deniz Altı Fiberoptik Kabloları ve İnternet Hızı

Fiber optik kablo

Genellikle bizim ve çevremizdekilerin internet hızı çok düştüğünde aklımıza gelen bir şeydir fiber optik, yararlarından çok sorunlarıyla tanırız. Ama aslında altında bundan çok daha fazlası yatıyor…

Fiber optik kabloİnternetin nasıl çalıştığıyla ilgili sorular arada sırada aklımıza gelse de çoğunlukla sadece çalışıyor olmasıyla yetinip fazla derine inmeyiz. Gerçekten de son derece kompleks bir sistem olan interneti burada sizlere anlatacak değiliz; ama şimdilik sadece okyanusların dibine inip, evimizin rahatlığından Amerika ya da Çin merkezli bir web sitesine saniyeler içinde ulaşmamızı sağlayan gizli kahramanları biraz tanıyacağız.

Dünyadaki bilişim ve teknoloji merkezleri arasında, okyanusların dibinde yatan binlerce kilometrelik bir fiber optik ağı; internetin olması gerektiği gibi hızlı olması için yıllar içinde döşenmiş ve döşenmeye devam ediyor. Bu ağın yapılmasında rol alan en önemli şirketlerden biri olan Hint telekom devi Tata, yalnız kendisi bu güne dek dünyanın etrafını üç kez dolaşacak kadar kablonun döşenmesini üstlenmiş.

Neden deniz altı kabloları diye merak ediyorsanız, yer üstündeki kabloların taşıdığı rüzgar, fırtına, deprem gibi dış etmenlerin çoğunun deniz altında etkimediğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Durgun deniz diplerinde fiber optik kabloları bekleyen yegane tehdit gemiler tarafından yanlış atılmış demirler. Böyle sorunların olması durumunda da trafik başka merkezler üzerinden akmaya devam ederken telekom devleri de tamir gemileriyle sorun çıkaran noktaları GPS üzerinden takip ederek bulup duruma müdahale ediyorlar.

Fiber optik kabloların önemini kavramak için de şöyle düşünebiliriz, dünyadaki en hızlı şey, saniyede 300 bin kilometre hızıyla ışık. Bu hızı kullanarak bambaşka kıtalardaki insanlarla düşük ping‘lerle çevrimiçi oyunlar oynayabiliyorsunuz. Oyun zevkinizin kesilmemesi içinse şirketler milyar dolarlık yatırımlar yapıyor. Tek dertleri oyun değil tabii ki, dünya çapındaki anlık bilgi akışının düzenini garanti altında tutmak.

Bu su altı kabloları dünyadaki internet trafiğinin dörtte birini karşılıyor. Her biri saniyede yaklaşık 10 Gigabit -ortalama internet bağlantısının 10 bin katı– taşıyabilen bu kablolar internet gecikmesini 60 milisaniye kadar düşürebiliyor. Su altının gizli kahramanları fiber optik kablolar, başka hatlarda sorun olsa bile internet bağlantınızı korumak için gece gündüz demeden çalışıyor!